Anasayfa / Aile / Çocuklarda Kızamık ve Kızamıkçık Hastalığında Neler Yapılmalıdır

Çocuklarda Kızamık ve Kızamıkçık Hastalığında Neler Yapılmalıdır

Kızamık

En sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından biridir.Küçük damlacıklarla taşınan virüslerle oluşur. Her yıl dünyada bir milyondan fazla çocuğun ölümüne yol açan çok ciddi bir hastalıktır.Hastalık her yaşta görülmekle birlikte özellikle küçük çocuklarda ağır seyredebilir.Soğuk algınlığı gibi başlar.Nezle,öksürük,gözlerde kızarıklık,sulanma,kaşıntın vardır.

Bu bulguların ortaya çıkmasından 2-4 gün sonra kulak arkasından döküntüler başlar.Hızla yüze ve gövdeye yayılır.Döküntüler ortalama 5 gün sürer ve hiç bir iz bırakmadan geçer.Nezle döneminde,ağız içinde azı dişleri hizasında kızamığa özgü beyaz döküntüler görülür.

Korunma

Aşılanma ile olur. Kızamık geçirmemiş her çocuğa aşı yapılmalıdır.Genellikle kızamıkçık ve kabakulak aşısıyla birlikte yapılır.

Tedavi

Ilık içecekler,ateş düşürücü ilaçlar verilir. Göz temizliğine dikkat edilir.Antibiyotikler etkisizdir.

Kızamıkçık

Havaya öksürükle yayılmış kızamıkçık virüsüyle bulaşır. Çocuklarda nispeten hafif seyreder. Bu hastalığın asıl tehlikesi annenin hamilelikte geçirmesidir.Hastalık hafif bir ateşle başlar. Hastalığın karakteristik bulgusu, kulak arkasında ve ensede büyümüş bezeciklerdir.Hafif bir boğaz ağrısı ve gözde kızarıklıklar olabilir. Pembe renkli küçük döküntüler önce yüzde ve boyunda ortaya çıkar.

Hızla tüm gövdeye yayılır. Döküntüler 24 saat sonra ilk görüldüğü yerden başlayarak solar.Kızamıkçık çocukluk çağında hafif geçen bir hastalık olmasına karşın doğmamış bebekte ciddi sorunlar meydana getirir. Özellikle gebeliğin ilk 4 ayında kızamıkçık geçiren annenin bebeğinde ciddi sakatlıklar olabilir. Bunlar arasında sağırlık, görme bozuklukları, kalp hastalıkları zeka geriliği sayılabilir.

Tedavi

Özel bir tedavisi yoktur. Ancak ateş38 C yi geçiyorsa ateş düşürücü verilebilir. Yatak istirahatı gereklidir.

Korunma

Özellikle kız çocuklarının aşılı olmasına özen gösterilmelidir. Kızamıkçık geçirmemiş her çocuğa aşı yapılmalıdır.Genellikle kızamık ve kabakulak aşısıyla birlikte yapılır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir