Anasayfa / Pedagoji / Çocuklarda Karakter Oluşumu Ne Zaman Başlamaktadır

Çocuklarda Karakter Oluşumu Ne Zaman Başlamaktadır

Her ebeveyn çoçuğunun en iyisini olmasını ister. Beklentileride bu yönde artar.

Akranları arasından sıyrılmış akıllı bir bebek, okulda zeki başarılı bir öğrenci , özgüveni yüksek, hayatta hep kazanan bir birey olmalarını arzu ederler.

Her çoçuk kendine has kişilik özellikleriyle dünyaya gelirler, fakat bu özellikleri şekillendiren aile bireyleridir. Dolayısıyla çoçukladaki karakter oluşumununda ebeveynlerin tutumu önemlidir, zira çoçuklarına iyi bir rol model olmak zorundadırlar.

Okul öncesindeki süreçte ebeveynlerin dürüstlük, saygı ve sorumluluk gibi temel değerleri daha sonra büyüdükçe sabır, hoşgörü adalet gibi ahlaki değerlerin aşılanması gerekir.

Okul çağına gelmiş çoçuklarda ise aileden sonra gelen en önemli eğitim yuvasıdır ve bir çocuk için sosyal çevreye açılan ilk kapıdır. Bu nedenle de çoçuğun kişiliğini biçimlendirmekte önemli bir kurumdur.

Çoçuk kuralları, toplum içinde yaşamı, beraber bişeyler yapmayı, paylaşmayı, başarmayı, bireysel güvenini kazanmayı öğrenir. Tek başına bir birey olduğunu burda hissedebilir ancak.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ebeveynleri tarafından sevgiyle büyütülmüş, ilgilenilmiş, düzgün iletişim kurulmuş, birey olduğu hissettirilmiş çoçukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerininde bu oranda diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu göz ardı edilemez bir gerçek.

Çoçuklarınızın ilerde sağlam karakterli bireyler olabilmesi için onu erken yaşlarda sevgiyle büyütmeye çalışın. Unutmayın onu ellerinizle şekillendiren, yön veren sizsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir