Anasayfa / Aile / Çocuklarda İdrar Yolları İltihabı ve Kabakulak Durumunda Yapılacaklar

Çocuklarda İdrar Yolları İltihabı ve Kabakulak Durumunda Yapılacaklar

İdrar Yolları İltihabı

Özellikle kız çocuklarında görülen, sık sık az miktarda idrar yapma, idrar yaparken yanma ve ateş belirtileriyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Tedavi

İdrar tahlili yapılır, antibiyotik tedavisi kullanılır. Sık tekrarlaması halinde ileri tetkik gerekir.Çocuğumuzun tuvalet sonrası temizliğine dikkat etmesini, ayakların sıcak tutmasını sağlamak önemlidir. Sulu gıdalar vererek çocuğun sıkça idrar çıkarmasını sağlamak yararlı olacaktır.

Kabakulak

Hasta bireyin öksürmekle havaya saldığı küçük damlacıklarda taşınan virüslerin yol açtığı bir hastalıktır.En sık 5-15 yaş arasında görülür.Erişkinde daha ciddi ve ağır seyreder.ateş,baş ağrısı,kulak ağrısı,ağız kuruması şeklinde belirtiler veren ve kulak memesi hizasında yanaklarda tek veya çift taraflı şişliğe neden olan tükürük bezlerinin iltihabıdır.

Hastalık yapan kabakulak virüsü, vücuda girdikten sonra kan yoluyla yayılmakta ve ayrıca pankreasın iltihaplanmasına,beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanmasına (menenjit),erkek ve kadınlarda testis ve yumurtalık iltihaplanmalarına da neden olabilmekte ve sağırlık,kısırlık gibi kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

Tedavi

Ağız bakımı yapılırtemizliğine dikkat edilir. Ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler yararsızdır. Sıvı besinler vermek yaralıdır.

Korunma

Hastalığa karşı aşılanma yapılır.Yaygın olarak kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşıları birlikte uygulanır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir