Anasayfa / Özel Egitim / Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu değil, bir davranış sorunudur. Bir başka deyişle, hiperaktivite davranış sorunlarına sebep olabilen bir kişilik özelliğidir.Hiperaktif çocuklar gereğinden fazla hareketlidirler,düşünmeden davranır ve dikkatlerini (ilgilerini çekmeyen konularda) birkaç dakikadan fazla yoğunlaştıramazlar. Hiperaktivite okul çağındaki çocukların %3-5?inde bulunan ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir problemdir.

Hiperaktivite aile  için olduğu kadar çocuğun kendisi için de büyük bir stres kaynağıdır.Hiperaktif  çocuklar genellikle davranışlarının dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğunu bilirler,fakat bu konuda ellerinden bir şey gelmez. Anne-babaların bunu anlamaları ve çocuklarına sevgi ve destek vermeleri gerekir.Anne-babalar hiperaktivitenin getirdiği zorlukları aşabilmek için çocuklarının doktoru, öğretmenleri ile işbirliği yapmalıdırlar.

Hiperaktivite ön plandaysa, yerinde duramaz, oturması gerektiği halde oturamaz,yerli yersiz koşup tırmanır,aşırı konuşur,sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çeker, her zaman bir şeylerle uğraşır, sırasını beklemekte zorlanır, olaylara veya konuşmalara müdahale eder.

Dikkat Eksikliği ön plandaysa,yönergeleri başından sonuna kadar takip edemez,dikkatini yaptığı işe veya oyununa vermekte zorluk çeker, evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gerekli malzemeleri kaybeder, zorlanır, dinlemez, detayları gözden kaçırır,düzensiz görünür, uzun süre zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanır, unutkandır, ilgisi kolayca başka yönlere kayar.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri

Hiperaktivitenin sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmalar aşağıdaki sebepler üzerinde durmaktadır.Hiperaktif  çocukların beyinlerinde mesaj alış verişini gerçekleştiren kimyasal maddelerde bir sorun vardır.Anne babadan birinde veya her ikisinde de hiperaktivite varsa, bunların çocuklarında da hiperaktivite belirtilerine rastlanabilir. Hiperaktivite çocukluk çağı hastalıklarından sonra görülebilir.Gelişimsel sorunlar hiperaktivite ile bağlantılı olabilir. Beyin dokusundaki doğumsal ya da sonradan olma zedelenmeler hiperaktiviteye sebep olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisi

Hiperaktiviteyi ortadan kaldırıcı bir kesin tedavi yoktur,fakat hiperaktiflere yardımcı olabileceğimiz pek çok yol vardır.Doktoru, öğretmeni, danışmanı ve aile bireylerinin karşılıklı fikir alışverişi ve işbirliğiyle çocuğunuz bu rahatsızlığa rağmen normal bir yaşam sürebilir.

İlaç Tedavileri: Bazı görüşlere göre, hiperaktivitenin tedavisinde uyarıcı ilaçların oldukça işe yaradığı, bu ilaçlar hiperaktiviteyi azaltıp dikkat süresini uzattığı düşünülmektider.Hiperaktif bir çocuğa davranışlarını kontrol etmesinde yardımcı olan bu ilaçları kullanan bir çocuk ilacı kullandığı süreler içerisinde daha sakin ve dikkatli olmaktadır. Bazılarına göre kullanılan bu ilaçların bağımlılık yapmadığı, fakat bir takım yan etkilere yol açabildiği düşünülmektedir (baş ağrısı, uykusuzluk, iştah kaybı ve depresyon gibi).  Bazı görüşlere göre de, ilaç tedavisi yararlı bulunmamaktadır.Çocuğunuzun doktoru tarafından düzenli olarak görülmesini sağlayın. Bu şekilde çocuğunuzun genel sağlığını gözetim altında tutacaktır.

Psikolojik ve pedagojik tedaviler: İlaçlar hiperaktif çocuklar için asla tek tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır.Çocuğun davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olurken öğretmenler, danışman ve ailenin diğer bireyleriyle yapılacak işbirliği içerisinde uygulanacak tedaviler çok önemlidir. Anne-babanın çocuğa yaklaşım konusunda eğitimi önemlidir.   Çocuğun kendisini kontrol etme ve duygularını ifade etme becerilerini kazandığı psikoterapi ve pedagojik terapilerin birlikte uygulanması, ilacın sağladığı kazanımların uzun vadeli olabilmesi için şarttır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir