Anasayfa / Aile / Çocuklarda Bademcik İltihabı ve Su Çiceği Hastalığında Neler Yapılmalı

Çocuklarda Bademcik İltihabı ve Su Çiceği Hastalığında Neler Yapılmalı

Bademcik İltihabı (Tonsilit)

Halk arasında ?beta mikrobu? diye bilinen bir mikrobun neden olduğu, boğaz ağrısı, ateş ve bitkinlik haliyle ortaya çıkan ve çocuklarda sıkça rastlanan bir hastalıktır.

Tedavi

Antibiyotik tedavisi başlanmadan önce boğaz kültürü yapılması (doktor muayenesi) şarttır. Asıl tehlikesi zaman içinde bu mikrobun eklem ve kalp romatizmasına neden olabilmesidir.

Korunma

Yılda bir kez  çocukların boğaz kültürlerinin yapılması uygundur.

Su Çiçeği

Genellikle okul çağında görülür.Virüslerin yol açtığı ateşli-döküntülü bir hastalıktır.Ateşle başlar.Önceleri,deriden hafif kabarık,kırmızı döküntüler ortaya çıkar. Daha sonra bunların ortalarında su dolu kesecikler oluşur.Döküntüler ilkin saçlı deride görülür,oradan gövdeye,kola ve bacaklara yayılır.

Döküntüler kabuklaşarak iyileşirler.Bu lekeler,daha sonra hiç bir iz bırakmadan kaybolur.Döküntülerin hepsi kabuklaştığın da bulaştırıcılık dönemi geçmiştir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

  • İnsandan insana soluma, öksürme ve hapşırma yoluyla.
  • Su çiçeği döküntüleri çok bulaşıcı olduğu için hastayla doğrudan temas yoluyla.
  • Çocukların kreş, okul, vb. toplu bulundukları ortamlarda bulaşma çok hızlıdır.

Tedavi

Tedavinin esasını deri bakımı oluşturur.Mikrop kapmasını önlemek için kaşıntı giderici losyonlar ve ılık duş yararlıdır.

Korunma

Hasta çocuk,döküntülerin hepsi kabuklaşıncaya kadar diğer çocuklardan ayrılmalıdır. Su çiçeğinden korunmanın yolu su çiçeği aşısı olmaktır.Aşılama, çocuk ya da erişkinlerin bu hastalığa karşı korunmasında son derece etkin ve güvenilir bir yoldur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir