Anasayfa / Aile / Çocuklara Üreme İle İlgili Nasıl Bilgi Verilmeli

Çocuklara Üreme İle İlgili Nasıl Bilgi Verilmeli

Çocuğa üreme ile ilgili olarak anlayabileceği bilgiler verilmesi önemli bir cinsel eğitim konusudur.Çocuklar için bebeğin nasıl dünyaya geldiği çok merak uyandıran bir konudur. Çocuklara canlıların nasıl dünyaya geldiklerini açıklayan (yumurtadan veya memeli doğumu) bilgiler verilmelidir. Anne baba güvenilir ve içten bir biçimde davranırsa çocukta anne babasıyla ilişkisini güven ve içtenlik üzerine kuracaktır.

Çocuklar 4-6 yaşları arasında bebeklerin nereden geldiğini ve doğum ile ilgili konuları merak ederler. Bir komşunun veya annenin hamileliği ve yeni bir bebeğin dünyaya gelişi ilgisini çeker.

Genellikle 3 yaşından itibaren, çocuklar cinsellikle ilgili sorular sormaya başlarlar. Doktorculuk ve evcilik gibi oyunlar, bu konudaki meraklarını belli eder. Türk toplumuna, bu tip konuların konuşulması tabu gibidir. Çocukların sorduğu sorular geçiştirilir; belirgin bir cinsiyet ayrımcılığı yapılır. Çocuklar biraz daha büyüdüklerinde, 3-4 yaşlarındayken, bebeklerin nereden geldiklerini merak ederler. Aile yine bu tür soruları geçiştirmeye çalışır. Çünkü nasıl cevap vereceklerini bilememektedirler (Bilgin vd., 2005: 139).

Okul çağı çocuğunun cinsellikle ilgili soruları, yasaklama ve cezalandırma gibi yöntemlere başvurmaksızın yanıtlanmalıdır. Genel olarak bu dönemdeki çocuklar

döllenme,

bebeğin doğumu ve gelişimi,

ergenlik belirtileri kadın ve erkek üreme organlarının adları ve

evliliğin anlamı gibi konularda bilgilendirilmek istenmektedirler(Bilgin vd., 2005: 139).

Annenin doğumdaki tutumu da bu etkenler içinde sayılmalıdır. Kadın olmaktan kıvanç duyuyor mu? Dünyaya getirdiği bu varlığı, kadınlığını kanıtlayan bir can olarak mı görüyor? Yoksa doğumu sancılı bir uğursuzluk, zayıf cinsin bir özelliği olarak mı nitelendiriyor? Bunun gibi, doğumda kocasının yanında olmasını istemesi, çocuğun yaşamına onun da katıldığını açıklamaz mı ? Bazen de utanç nedeniyle yalnız kalmayı yeğler.

Annenin çocuğunu emzirmek istemesi ya da bunu reddetmesi, cinsellik konusunda tutumunu belirler. Çocuğunu beslemek fikri onda içgüdüsel bir duraksama yaratabilir ya da vücudunun bozulacağından kaygılanır. Böylece çocuk ana babanın gözünde ilk günden, belki de daha önceden bir cinsellik simgesi kazanır (Pernoud, 1977: 58-59).

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir