Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Çocuklara Öğüt Değil Örnek Verin

Çocuklara Öğüt Değil Örnek Verin

Değerler konusunda çocuğunuza karmaşık mesajlar veriyor olabilir misiniz? Aşağıdaki görünmez hatalar size de tanıdık geliyor mu? Öyleyse dikkatli olun: Çocuklar söylenenden çok yapılanı dikkate alır ve taklit ederler.

Çocuğunuzu her konuda uyarıyor ve ona iyi olanı öğretmeye çalışıyorsunuz. Peki ya bütün söylediklerimizi siz uyguluyor musunuz?

Çocuğunuza başkalarına yardım etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu söyleyip duruyorsunuz;ama büyük marketlerde yaptığınız alışverişlerin ardından alışveriş sepetini bile yerine koymaya üşeniyorsunuz.

Sık sık “yeter çocuğum artık, kapat şu televizyonu!” diyorsunuz;ama her akşam, uyuyana kadar devamlı televizyon izliyorsunuz.

Çocuğunuz ne zaman bedeninden şikayet etse, ona bu halinin ne kadar sevimli ve güzel olduğunu söylüyorsunuz;ama siz de devamlı kilolarınızla uğraşıp duruyorsunuz.

Çocuğunuza arkadaşı ile kavga ettikten sonra hata yaptıysa özür dilemesi gerektiğini söylüyorsunuz;ama siz ve eşiniz hiçbir tartışmanızdan sonra çocuğunuzu barışmanıza dahil etmiyorsunuz.

Öfke patlamalarını kontrol etmesi gerektiğini söyleyip duruyorsunuz;ama siz araba kullanırken etraftaki arabaların şoförlerine sürekli öfkeleniyorsunuz.

Çocuğunuza devamlı “Sorun ne? Hadi anlat,” diyorsunuz;ama eşinize kızdığınız zamanlarda o bu soruyu her sorduğunda “Bilmiyorsan anlatacak bir şey yok zaten!” diyorsunuz.

Çocuğunuzu kendini diğerleri ile kıyaslamaması konusunda yönlendiriyorsunuz;ama komşularınızla ya da arkadaşlarınızla sık sık çekişiyor hatta pek çok konuda onları kıskanıyorsunuz.

Çocuğunuza daha iyi bir dinleyici olmasını öğütlüyorsunuz; ama cep telefonunuz her çaldığında, o sırada çocuğunuz size ne anlatıyor olursa olsun, onun anlattıklarını bölüyorsunuz.

Sırasını bekleyebilmenin önemini vurgulayıp duruyorsunuz;ama söz konusu televizyonun uzaktan kumandası olduğunda bu kuralın geçerliği kalmıyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir