Anasayfa / Aile / Çocuklara Maddi Konular Nasıl Anlatılır

Çocuklara Maddi Konular Nasıl Anlatılır

Çocuklarınıza birçok şeyde olduğu gibi maddi konularda da birşeyler anlatmanız gerekmektedir. Peki maddi konuları ona nasıl anlatabilirsiniz…

Çocuklarınızı çalışmaya teşvik edin

Çocuklarınıza para vermeden önce o parayı hak ettiklerini düşünmelerini sağlayın aksi taktirde bu onlarda kötü bir alışkanlığa dönüşebilir. Çocuğunuzu bir işte çalıştırmak ona sorumluluk ve bağımsızlık duygularını kazandıracaktır. Eğer kazandığı parayı harcaması gerekirse bu onun o parayı harcamadan iki kere düşünmesini sağlayacaktır. Bu şekilde parasını daha akıllıca kullanacaktır.

Çocuklarınıza harçlık verin

Çocuklarınıza harçlık vermek parayı nasıl kullanacaklarına dair çok iyi bir araç olabilir. Çocuğunuza ne kadar para vereceğinizi bilemiyorsanız çocukken aldığınız harçlığın bugüne tekabül eden miktarın 1.5 katını verin. Çocuklarınıza parayı nerede nasıl kullanacaklarına dair tavsiyelerde bulunmayı unutmayın.

Çocuklarınıza bir banka hesabı açtırın

Çalışarak ya da bayram ziyaretlerinden para kazanan çocuklarınıza bir tasarruf hesabı açtırın. Bu şekilde kazandıkları para değer kazanmaya başlayabilir. Bu sayede çocuklarınızın para hakkında daha çok bilgisi olacaktır.

Çocuklarınıza bütçenin ne olduğunu anlatın

Çocukların faturalardan ya da kira ödemelerinden haberleri olmaz. Çocuklarınıza bütçenin ne olduğunu anlatmamak ilerde büyük sorunlar yaşamalarına sebep olacaktır. Çocuklarınızla oturup okuldaki harcamaları için bir bütçe oluşturmaya çalışın. Bütçelerini aşmamış ve fazladan para artmışsa o parayı istedikleri gibi harcamalarına izin verin.

Çocuklarınıza yanlarında para taşımaya teşvik edin

Günümüz bankacılık sisteminde cebinizde bir kartla dolaşmak çok daha yaygın. Çocuklarınızı nakit para taşımaya teşvik edin. Bu onlara neyin ne kadar ettiğini anlamalarını sağlayacak çünkü ellerini ceplerine atıp gerçek para vermek durumunda kalacaklar. Çocuklarınıza haftalık belli bir harçlık vererek kendilerine bütçe ve harcama limiti koymalarını sağlayacaksınız. Ayrıca, acil durumlarda yanlarında para bulundurmaları gerekir.

Çocuklarınızla parayla ilgili canlandırmalar yapın

Çocuğunuzun başına kötü bir şey gelmesini beklemeyin. Onlara bir canlandırma uygulamasıyla paraları bitmesi gereken zamandan daha erken bittiğinde başlarına ne gelebileceğini gösterin. Bu şekilde başlarına gelecek sorunlardan haberdar olurlar.

Mali açıdan çocuklarınıza iyi bir örnek olun

Unutmayın ki çocuklarınız her zaman ilk olarak sizleri örnek alacaktır. İyi bir örnek olmak onlara öğreteceğiniz şeyler kadar önemli ve faydalı olacaktır. Bütçenizi ve harcamalarınızı kontrol etmeyi beceremiyorsanız çocuklarınızın bu konuda becerikli olmasını beklemeyin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir