Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Okuma alışkanlığı her şeyden önce kitap sevgi ve ilgisine dayalı olduğu için bu konuda atılacak her adıma dikkat edilmelidir. Kitap okumak kişisel bir zevke ve hobiye dönüşebildiği zaman okuma alışkanlığı gelişebilir.

Okuma düşünsel bir etkinlik olması nedeniyle konsantrasyonun tam olabileceği  gürültüsüz ortamlarda gerçekleşmelidir. Kalabalık ve gürültülü ortamlar okuma isteğini ve dikkati dağıtabildiği için okuma ilgisini azaltabilmektedir. Çoğu kişi, kitap okumak yerine  televizyon izlemeyi ve gazete okumayı tercih etmektedir. Dolayısı ile öncelikler sıralamasında kitabın yeri değişebilir. Okullarda gereksiz bilgilerin yığılması ya da salt bilgiye yöneliş, okuma alışkanlığını köreltebilmektedir.

Kütüphaneler, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmada önemli role sahiptir; ancak kütüphaneler salt ders çalışma amaçlı mekan olarak düzenlenmemeli; aktif bir şekilde kullanılmalı ve çocukta kitap sevgisi oluşturmalıdır. Her türlü kütüphane, kuruluşundaki amaç ve işlevine uygun biçimde, toplumun tüm kesimlerinin kullanımına açık tutulmalıdır. Okul öncesi dahil  öğretimin her kademesinde öğrencinin düzeyine (sınıf ya da öğrenim kademesine göre) uygun kitaplıklar kurulmalı; kitaplıkların yanında çocuk ve halk kütüphaneleri işlevselleştirilmeli; ihtisas kütüphaneleri oluşturulmalı, buradaki malzeme, nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmeli ve zevkli hâle getirilmelidir.

Kütüphanelerdeki kitap sayısı ve çeşidi artırılmalıdır. Kütüphaneye her zaman güncel kitaplar alınmalı; bu yeni kitaplar okuyuculara tanıtılmalı ya da ayrı bir alanda sergilenmelidir. Okuyucu aradığı kitabı mutlaka kütüphanede bulabilmeli, gerekirse en kısa zamanda temin edebilmelidir. Kitap seçiminde çocukların yaş,gelişim ve ilgi düzeyleri göz önünde tutulmalıdır.

Yoğun ders ve ders dışı etkinlikler kitap okumaya ayrılacak zamanı azaltmaktadır. Ancak önemli oranda okuyucu,?boş zamanın yaratılamaması yada ?boş zamanları değerlendirememenin sıkıntısını?çekmektedir.Bu nedenle; okumaya teşvik edecek düzenlemeler yapılmalı, bunun için okuyucuların kitaplarla iç içe bulunacağı rahat ve çekici ortamlar yaratılmalıdır. Kütüphaneden yararlanmak üzere zaman ayarlaması da yapılmalıdır. Kütüphaneler mesai saatleri dışında da açık olacak şekilde düzenlenmeli, hafta sonları açık tutulmalıdır. Böylelikle çocuklar okul sonrası da kütüphaneye gidebilmelidirler.

Kütüphanelere ve kitap okumaya ilgiyi artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir. Kütüphane içi video gösterimi, kukla gösterisi, hikâye anlatma saatleri, kitap yazarlarıyla çocukları tanıştırma gibi etkinlikler düzenlenmelidir.

Kütüphanede görev yapacak kişinin çocuk gelişimi ve çocuk kütüphaneciliği konusunda bilgi sahibi olmasında yarar vardır. Böylelikle çalışmalar daha işlevsel hâle dönüşebilecektir. Kütüphanelerde kitaplar açık raflarda  sergilenmeli ve raflar çocukların ulaşabileceği boyda olmalıdır. Kitabın, içeriğinin dışında,fiziksel görünümü de önem taşımaktadır. Eski ve yıpranmış kitaplar onarılmalı ve ciltlenmelidir. Bu konuda çocuklardan destek istenebilir. Kitabın dili, okuyucuda dil zevkini ve bilincini geliştirmeli, okuma isteğini artırmalıdır.

Özellikle ders kitapları ve yardımcı kaynaklar da aynı nitelikleri taşımalıdır. Kitap okuma alışkanlığını kazandırmaya okul öncesi dönemden başlanmalı, kitabın  içerik, resimleme, fiziksel özellikler yönünden çocuklara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Okul öncesi dönemde bol resimli ve az yazılı, ilköğretim döneminde ise çocuğun okumayı öğrenmesine paralel olarak az resimli çok yazılı kitaplar çocuğa sunulmalı, kitaplarda ele alınan konu çocuk için ilgi çekici olmalıdır. Kitap tanıtma, kitap sergi ve fuarlarına götürme, kütüphane gezileri düzenleme, farklı türlerde yazan yazarları konuk etme, kitaplık oluşturma ve matbaaya gezi düzenleme gibi etkinlikler eğitimin tüm kademelerinde yapılmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum