Anasayfa » Pedagoji » Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmada Etkili 3 Yol

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmada Etkili 3 Yol

Kitap okumak çocuklar için sıkıcı hatta dünyanın en zor aktivitelerinden birisi olabilir. Ama zor da olsa bu aktiviteyi bir alışkanlık, bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekiyor.

Çocuğunuz kitap okumayı sevmiyorsa, birkaç küçük hile ile ona bu alışkanlığı kazandırmanız mümkün.

Kitap hediye edin

Her çocuk hediye almaya bayılır. Böyle ufak hileler ile ona kitap okuma alışkanlığı konusunda destek olabilirsiniz. Çocuğunuza bir hediye almak istiyorsanız bu seçim kesinlikle yeni bir kitapolmalıdır. Eğlenceli bir paket eşliğinde sunduğunuzkitap onun için daha cazip gelecektir.

Önlerinde kitap okuyun

Çocuklarınız büyüdükçe sizi taklit etmeye ve örnek almaya başlar. Ona kitap okuma alışkanlığıkazandırmak istiyorsanız önlerinde kitap okuyun. Kendinize bir okuma saati belirleyin ve her gün bu programa uyun.Unutmayın, çocuklar meraklıdır ve sizin yaptığınız her şey onun dikkatini çekecektir.

Odasında ufak bir kitap rafı yapın

Çocuklarınızın odasının ufak bir bölümüne kitaplarını koyabilmek için bir raf yapın. Çocuklarınız için aldığınız her kitabı bu rafa yerleştirirseniz dikkatini çekecek ve oradan almayı alışkanlık haline getirecektir.Çocuğunuz sıkıldığında rastgele içlerinden okuması için bir kitap seçme ihtimali de böylelikle artacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kitap Okumanın Önemi ve İşlevi

Okuma, kişinin bilgilenmesini, gelişmesini ve eğlenmesini sağlayan bir eylemdir. Kişi sadece ders içerikli değil, ders …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum