Anasayfa » Pedagoji » Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılmalıdır ?

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılmalıdır ?

Cinsellik kişinin kadın ya da erkek olmasından ve cinsel birleşmeden daha çok şey ifade eder.Kişinin fiziksel yapısını, kendisi ile ilgili olan yargılarını, seçimlerini, diğerleri ile ilgili olarak neler düşündüğünü ve tüm bunların yaşadığı çevre içerisinde ne anlama geldiğini kapsamaktadır. Cinsel organlar ve hormonlarla belirlenen cinsiyet, bunlarla ilişkili olan üreme ve çocukluk döneminde gelişmeye başlayan cinsel kimlik,cinselliğin farklı bölümleridir. Bedensel temasın getirdiği haz duygusu da cinselliğin içindedir.

Çocuk Cinsiyetini Bilmelidir

Çocukların kendilerini sağlıklı olarak tanımlayabilmek için kız ya da erkek olmanın değerli olduğunu bilmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden çocuklar için cinsellik hakkında bilgi edinmek önemlidir. Ebeveynler çocuklarıyla vücutları ve cinsellikleri hakkında duygu ve davranışlarını konuştukları zaman çocuklar, bunun ebeveynleri ile konuşulabilecek bir konu olduğunu öğrenirler. Çocuk doğum, cinsiyet farkı, anne ve babanın rolü gibi konuları anne ve babasından öğrenememesi durumunda başka kaynaklardan cevap aramaya başlayacaktır. Çocuğun bu merakı anne-baba gibi onun için en yetkili olan kişiler tarafından karşılanmazsa ortaya daha farklı sorunlar çıkması olasıdır.

Çocuklar Yönlendiriliyor

Her ne kadar çocuklarla cinsellik konusunda konuşmadığımızı, onları yönlendirmediğimizi düşünsek de günlük hayatta farkında olmadan söylediklerimiz ve yaptıklarımızla cinselliğe bakışımızı ve değerlerimizi onlara yansıtırız. Karşı cins hakkında kötü şeyler söylediğine şahit olunan bir ebeveyn istemeden de olsa çocuğunun kendisini kız ya da erkek olduğu için mutsuz hissetmesine ya da karşı cinsten korkmasına, nefret etmesine sebep olabilir. Cinsellik konusunda çocuk ile konuşmadan önce ebeveynin kendi yargılarını, cinselliği nasıl algıladığını değerlendirmesi önemlidir.

Çocukların cinsellikle ilgili sordukları sorulara genellikle eksik ya da kaçamak cevaplar verilir. Bu tür sorular karşısında yetişkinin mimikleri, ses tonu, kelimeleri seçimi, bedeninin gerginliği ya da gevşekliği, çocuğu istekli veya isteksiz biçimde dinlemesi, sorularını dürüstçe cevaplaması, çocuğa, anne-babasının bu konudaki duyguları hakkında fikir verir. Çocuğa nereden geldiği konusunda bilgi verme yasağı kimi zaman da susarak gösterilir. Bu tavır çocuklara bu konuyla ilgilenmenin yasak olduğu mesajını verir. Cinsel bilgi konusunda yardımsız kalan çocuk, merakını doyuramaz ve suçluluk duygusu ile yüklenir. Bu konunun pis, yasak olduğu inancı yerleşebilir. Bilinçaltına yerleşen bu inanç ile hata ve utanç kavramlarıyla gelişen cinsel hayat, ileride yetişkin bireyin de hayatını olumsuz etkileyecektir. Anne babaların cinselliği konuşmakta zorlanmalarının temelinde utanma duygusu ve nasıl konuşacaklarını bilememeleri yatar.

Cinselliği konuşmakta çoğu anne baba hazırlıksızdır ve hazırlıksız olmak kaygı yaratır. Ana babaların cinsellik konusunda konuşmaktan çekinmesinin en önemli nedenlerinden biri, bu konudaki bilgilerinden emin olmamaları ve yanlış şeyler söylemekten korkmalarıdır.

Ne Yapılması Gerekiyor

Bu nedenle öncelikle yapılması gereken bilgileri gözden geçirmektir. Çocuk ile yapılacak konuşma mutlaka onun gelişim düzeyine uygun olmalı, yargılamadan, anlamaya çalışarak yapılmalıdır. Beden dili, kullanılan dil kadar önemlidir. Çocuklara sorarak, anlatılanları farklı kelimelerle tekrarlayarak, doğru anlayıp anlamadıkları kontrol edilmelidir. Çocuklarla konuşurken onların sorularını dinlemek önemlidir. Aynı şekilde ona sorular sorarak neler bildiği kontrol edilmelidir. Önemseyen, açıklama yapan, konuyu doğru ele alan, kendini anlamaya çalışan, dinleyen, kabullenen ve güvenilir olan bir ebeveyn, doğru konuşmayı yapabilir. Çocukların soru sormaları korkulacak ya da kaçılacak bir durum değil, aksine fırsattır. Çocuk merak ettiği soruların yanıtlarını ebeveynlerinden öğrenemezse, arkadaşlarından ve TV?den öğrenmeye çalışacaktır. Cinsellik bir kez konuşulup bitecek bir konu değildir. Küçük yaştan itibaren yaşına özgü ve kendinde oluşan cinsel değişimleri anlayabileceği şekilde konuşmalar sürmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir