Anasayfa / Pedagoji / Çocuklara Cinsel Taciz Konusunda Verilecek İlk Bilgiler

Çocuklara Cinsel Taciz Konusunda Verilecek İlk Bilgiler

Saldırganların yüzde doksanı çocuklarımızın tanıdığı ve güvendiği insanlar Bunlara komşuları,aile dostlarını,onların daha büyük olan çocuklarını, üvey anneleri,üvey babaları,büyük anneleri,büyük babaları,anneleri, babaları, öğretmenleri, din adamlarını, doktorları ve daha nicelerini dâhil edebiliriz.

Bir yandan çocuklarımızı sevecen, mutlu, güvenli bireyler olarak yetiştirmek isterken, öte yandan onları tanıdıkları, güvendikleri insanlara karşı nasıl uyarabiliriz?

Bu çelişkili bir durum değil midir?

Bizce bu sağlanabilir, sağlanmalıdır da. Unutmayın tecavüze uğramış bir çocuk asla mutlu bir çocuk olamaz. Çocuğunuza memelerden, vajinadan, penisten, testislerden ve anüsten söz ettiniz. Bu organlara şortun veya mayonun örttüğü bölümlere- bedenin özel bölümleri diyebilirsiniz. Çocuklarınızı karşıya geçerlerken iki tarafa bakmaları konusunda nasıl serinkanlılıkla uyarıyorsanız, aynı biçimde onları kendilerini korumaları için de uyarmalısınız. Bu konuşmayı yaparken hem annenin hem babanın bulunması ancak birinin aktif olması idealdir.

Üç noktanın üzerinde durun:

  1. Hiç kimsenin senin, özel yerlerine dokunmaya hakkı yoktur.
  2. Hiç kimsenin seni kendi, özel yerlerine dokundurtmaya hakkı yoktur.
  3. Birisinin senden özel yerlerine dokunmasını istemesi ya da senin kilerine dokunması saklayacağın bir sır değildir.  Anlatmama sözü vermiş olsan bile, anlatırsan başına çok kötü şeyler geleceği söylenmiş olsa bile, böyle bir şey olursa annene, babana söylemelisin. Mutlaka söylemelisin. Sır saklaman gerektiği doğrudur. Ama bu saklanmaması gereken kötü bir sırdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir