Anasayfa / Pedagoji / Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli ?

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli ?

Çocuklar vücutları ile ilgili çok meraklıdırlar.Araştırarak vücutlarını öğrenirler.Altını değiştirirken veya banyo yaptırırken, çocuğun genital organlarını ellediğini fark edersiniz; çünkü bu ona iyi ve rahatlatıcı gelir.

Tuvalet eğitimi çocuğun genital organlarına ilgisini artırır. Uyumadan önce ve yorgunken genital bölgenin araştırılması ve mastürbasyon hem kızlar hem de erkek çocuklar için normal ve sağlıklı kabul edilir. Küçük çocukların genital organlarına dokunmaları cinsel anlamdan çok genel anlam taşır.Çocuğunuzun vücudunun herhangi bir yeri ile ilgili kendini kötü hissetmesini önlemek ve sağlıklı cinsel davranışlar geliştirmesini sağlamak için, genital organlarıyla oynamasına ses çıkarmayın. Vücutlarının her parçasını beğenmeleri çocuklar için önemlidir.

Sizin veya diğer aile bireylerinin vücut parçalarına verdiğiniz negatif ve pozitif tavırları anlayabilirler.Genital organların ve diğer gizli yerlerin adlarını çocuğa doğru olarak öğretin. Altını değiştirirken,giydirirken, banyo yaptırırken bu kelimeleri sık sık tekrarlayın. Doğru sözcükler kullandığınız takdirde (penis veya vajina gibi), ileride çocuğunuzla cinsellikle ilgili konuşmalar yaptığınızda bu kelimeleri kullanmanız kolaylaşır.

Birçok anne baba beş altı aylık çocuklarıyla beden parçalarını öğretme oyununu oynarlar.”Bu senin burnun,bu senin göbeğin, bunlar dizlerin, hanimiş ayak parmakların.” Bu beden parçalarının isimlerini öğretmenin yanı sıra, bu anne babalar farkında olmadan,cinsel meseleleri ele almaya istekli olup olmadıkları yolunda bir mesaj da vermeye başlamış olabilirler. Bu anne babalar, çocuklarına bedenin üçte birinin hiç ismi olmadığını ve bu üçte birin bedenin diğer parçalarından farklı olduğunu aktarmış oluyorlar.

Beden parçalarının doğru isimlerini öğrenmek çocuğunuzun bedeniyle rahat olmasına yardımcı olacaktır.Cinsel açıdan sağlıklı bir çocuk (aslında cinsel açıdan sağlıklı bir erişkin) bedeniyle rahattır ve onu takdir eder. Beden parçalarının hepsinin eşit derecede özel olduğunu kavraması çocuğun bu takdir duygusunu geliştirmesine yardım edecektir.

Kız ve erkek çocuklar için 3 yaşından itibaren cinsiyetler arasındaki farklar çok çekicidir ve merak konusudur. Neden onların pipisi var veya neden yok; neden tuvalete ayakta gidemiyorlar? gibi sorular sormaya başlarlar. En yanlış davranış, ailenin çocuğu ayıplaması ve susturması ya da sorularını geçiştirmesidir. Bunun yerine, ailenin soruları açık ve sade cevaplar vermesi, erkeklerde olduğu ve kızlarda olmadığı anlatılabilir. Bunu bir oyun haline getirip kimlerin kız, kimlerin erkek olduğu sorulabilir. Bu şekilde, çocuk kız ve erkeği sadece pipisinin olup olmadığı ile değil, aynı zamanda görünüşleri itibari ile değerlendirmeyi öğrenecektir (Bilgin vd., 2005: 140).

Büyüklerin bazı davranışları ve konuşmaları, çocuklarla cinsel konularda iletişimi zorlaştırır. Çocukların sorularına karşı ebeveynlerin rahatsızlık hissetmesi, rahatsızlığını yüz ifadesi veya davranışlarıyla belli etmesi, sorularına cevap verilmemesi, geçiştirilmesi ya da çocuğa bu konuları konuşmaması gerektiğinin söylenmesi gibi davranışlar, çocuğun bundan sonra, artık cinsel konularda soru sormamasına yol açar.Cinsel organlar konusunda konuşurken gülme, alay etme, gerçek isimler yerine “kuş”, “boncuk” gibi isimler verme, çocukta cinsel organlarının farklı olduğunu, diğer organlar gibi normal tarzda konuşulmayacağını düşündürür. Cinsel organ ve konularda doğal konuşma tarzı , sorulara doğru, uygun, anlaşılabilir cevap ve organların gerçek isimlerinin kullanılması cinsel iletişim için şarttır.

Çocuklar, cinsel organların farklılığını anladıktan sonra, başkalarının cinsel organlarını görme istekleri de artar. Çocukların hem merakları uygun tarzda giderilmeli hem de cinsel bölgeyi başkalarının görmesi, ellemesi ile ilgili sınırlamalar öğretilmelidir. Çocuklar aynı zamanda cinsel organların herkese özel olduğu, bu bölgeye kendilerinin izni olmadan kimsenin bakmaması gerektiği konusunda eğitilmeli, başkalarına da bu konuda saygı göstermesi gerektiği öğretilmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İlk Cinsel Deneyim Korkusu Nasıl Aşılır ?

Korku dolu ilk gece hikayeleri, ilk cinsel deneyimi kabusa çevirebilir. Korkunun nedenlerini bilerek ilk ilişki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir