Anasayfa / Pedagoji / Çocuklar Neden Parmak Emerler?

Çocuklar Neden Parmak Emerler?

Bazı anne-babalar tarafından bir sorun olarak algılanabilen bebeklerde parmak emme aslında anne karnında başlıyor ve gayet doğal bir hareket. Bebekler bu sayede kendilerini güvende hissediyorlar.

Emme refleksi, bebeklerin doğuştan itibaren en güçlü refleksleridir. Emme refleksiyle doğan bebekler, bu sayede annelerin memelerini emebilirler. Anne karnında başlayan parmak emme refleksi, doğumdan sonra da devam eder.

3. aydan itibaren parmağını emen bebek, kendini güvende hissetmek ve sakinleşmek için bu refleksini kullanabilir. Genellikle baş parmaklarını emen bebekler ve çocuklar, diğer parmaklarını da emebilirler. Bebeklik döneminden sonra parmak emmek beslenmeye bağlı değildir. Daha çok psikolojik nedenlere bağlıdır.

Parmak emme alışkanlığı engellenmeli mi?

Bebeklerin çoğu, acıktıklarında, diş çıkartma dönemlerinde veya uykuları geldiğinde parmaklarını emebilirler. Önemli olan bebeğin ihtiyacının giderilmesidir. Uzmanlar, parmak emmenin 3-4 yaş civarında azalarak sona ereceğini söylüyorlar. Ama bu durumun devam etmesi de olası. Bu durumda annelerin biraz dikkatli davranıp hangi durumda çocuğun emmeye yöneldiğine bakmalılar.

Güven eksikliğinden de kaynaklanabilir

Anne-çocuk arasındaki duygusal sorunlar, güven eksikliği çocuğun parmak emmesini teşvik eder. Alışkanlık haline gelen parmak emme eylemi, bu yaş çocuklarında psikolojik bir gerginliğin belirtisi olduğundan bir psikolog yardımı gerekebilirler.

Ayrıca bazı çocuklar zorluklar karşısında kendi bedenlerine dönmek isteyip bu alışkanlığı geliştirebilirler.Yeni kardeşin doğması, okula başlama, taşınma gibi stresli durumlarda çocuklar böyle bir eğilim gösterebilir. Bu durumda doktora danışmak mutlaktır. Parmak emme bazı durumlarda birdenbire ortaya çıkmışsa ilgi ve sevgi yoksunluğunun göstergesi olarak da kabul edilir.

2 yaşından sonra parmak emmek sorun

2 yaşından sonra devam eden parmak emme alışkanlığı, çocuğun diş yapısını da bozacağından çocuğun bu alışkanlığından vazgeçmesi için önlem alınmalıdır.

Parmak emme alışkanlığı devam ederse yapılması gerekenler için öneriler:

Parmak emmeyi küçümsemek, bu konuda çocuğu utandırmak yanlış olacağından sabırla çocuğa yaklaşılmalı.

Çocukla bu konuda inatlaşmamak, bu konuyla sürekli ilgilenmemek ve bu konuya dikkat çekmemek gerekir.

Çocuğa eleştirel yaklaşmak ve diğer çocuklarla karşılaştırma yapmak çözüm olmayacaktır.

Çocuğun eline vurmak, eline acı sürmek gibi cezalandırıcı davranışlar yanlış olacaktır.

Çocuğun gelişimine katkıda bulunacak uğraşlara yönlendirmek özellikle boyama, kesme yapıştırma gibi faaliyetlerle uğraştırmak yararlı olacaktır.

Minik ödüller ve sözlü övgüler çocuğu bu konuda teşvik edecektir.

Parmak emmesinin asıl nedenlerini bulmak ve onları ortadan kaldırmaya çalışmak bu alışkanlığa son verecektir.

Eğer, bu alışkanlık çocuğun bir geçiş döneminde ortaya çıkmışsa, (kardeş, taşınma, ayrılık gibi) bu durum anlayacağı dille anlatılmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Yorum Var

  1. İrem Derince

    Özellikle özgüven eksikliği eşittir parmak emme bence o yüzden önlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir