Anasayfa » Pedagoji » Çocuklar Neden Küfür Ederler

Çocuklar Neden Küfür Ederler

Kötü söz, daha yaygın kullanımıyla küfür, kızgınlığı ifadede kullanılan, cinsel ilişki,cinsel saldırı gibi tehditleri ihtiva eden çirkin sözlerdir. Küfür sözlerin türü, toplumun kültürüne göre değişiklikler gösterir.

Toplum tarafından her yerde kullanılması uygun bulunmayan bazı argo ve küfürlü deyimler ve sözcükler vardır.Bu sözcükleri çocuklar,bazen anne babalarından,çevrelerindeki yetişkinlerden ve televizyondan duyabilir.Anne babalarının, televizyonda maç seyrederken, film izlerken ya da trafikte araç kullanırken,zaman zaman küfürlü deyimler ve kötü sözcükler kullandıklarına tanık olan çocuklarda küfürlü konuşma eğilimi görülür.Bu tarz konuşmaların geçmediği ailelerin çocuklarının da okuldan ve başka çocuklardan öğrenme riskleri her zaman vardır. Kısaca birçok çocuk hayatının bir döneminde küfürlü konuşma davranışı gösterir.

Cinsel organların argo isimleri ve bunlara bağlı söylenen sözler, küfürlü sözcüklerin ağırlık noktasını oluşturur. Bugün baktığımızda, topluma mesaj vermek amacıyla hazırlanmış filmlerde ya da dizilerde bile küfürlü esprilere rastlamak mümkündür,ilginç olan, izleyicilerin de bu esprilere büyük bir içtenlikle güldükleri ve hoşlandıklarıdır.

Bazı kelimeler sözlükte yoktur çünkü özellikle erkek çocuklar için bunlar hemen kapılır,konuşma biçimi değişir. Büyükleri taklit etmek hevesiyle, kaba deyimler,küfürler,arsız sözcük oyunları çarpım cetvelinden daha hızlı olarak yayılıver.Bu argo deyimler ve hikâyeler, terbiyeli küçük oğlan ve utangaç kızlarını tanıyamayan anneleri telâşlandırır.Bazıları bu tür konuşmalardan hiç hoşlanmaz ve şiddetle tepki gösterir.Çocuk bu çıkışlardan, zaten kuşkulandığı bir gerçeğe varır: duruma göre sözcük seçimi yapılmalı,arkadaşlar arasında geçerli olan bazı sözcükleri evde kullanmamalıdır.Ancak bazen çocuk,yarattığı öfkeden hoşlanır ve dikkati çekmek için kaba küfürleri evde isteyerek yineler.Buna son vermenin bir yolu da heyecan ve öfke göstermeden,duymamış gibi davranmaktır.

Cinsel konulardaki değişiklikler başka yönlerde de olmaktadır.Edebiyat, film, tiyatro ve diğer iletişim araçlarında cinselliğin sunuluş biçiminde de değişimler olmuştur. Kitle-iletişim araçlarında hiç değinilmeyen eşcinsellik ve AİDS konusunda çoğu kez objektif ve ciddi tartışmalar yer almaya başlamıştır. Medya araçlarında ise cinsellik konuları ile şu veya bu şekilde ilgilenmeyen ve açık-saçık resimleri olmayan dergi, gazete, kitap veya film bulmak oldukça zordur.

Anne baba ve öğretmen olarak yapılması gereken, küfür ve argo içeren sözcüklerin her yerde söylenmesinin doğru olmayacağı yönünde çocukları eğitmektir.”Ayıp? sözcüğü asla kullanılmamalıdır.”Ayıp” kavramı soyut bir kavramdır ve yetişkinlerin anladığı anlamda çocuğun zihninde yer etmesi mümkün değildir.Üstelik “ayıp” sözcüğünün kullanımı ters etki yaratmaya açık olduğundan, çocuğun istenmeyen davranışı daha fazla yinelemesine de neden olabilir.

Onbir ve oniki yaşındaki çocuklar (ve daha büyük ve küçük olanlar, ama özellikle bu yaş diliminde olanlar) medyadan, akran grubundan, okuldan cinsellikle ilgili olduğunu bildikleri (ya da hissettikleri) her türlü sözcüğü ya da ifadeyi duyar ya da okurlar. Ama bunları ne anlayabilirler ne de doğru olarak tanımlayabilirler. Bazı sözcükler ve ifadeler onlara safça arkadaşlarından ya da tanıdıklarından aktarılır.Bazıları ise apaçık şarkılar, videolar, Internet, edepsiz şakalar yoluyla ulaşır ve bunlar rahatsız edici hatta tehditkâr olabilir. Genellikle bu tür sözlerin anlamları tam düşünülmeden,kızgınlık anında ve ağız alışkanlığı ile söylenir.

Kötü sözleri çocukların kullanmasının nedenleri şunlardır:

  • Babasının, arkadaşlarının veya sokaklardaki insanların başkalarına hakaret için kullandıkları küfür,çocuğun hemen hafızası na kaydedilir ve kendi de kullanmaya başlar.
  • Bazı ailelerde çocukların küfürleri neşe kaynağıdır.Hatta onları bu yolda teşvik edenlere bile rastlanır.
  • Duvarlarda, tuvaletlerdeki yazı ve resimlerden çocuğun etkilenmesi de söz konusu olabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum