Anasayfa » Pedagoji » Çocuklar Neden Korkar

Çocuklar Neden Korkar

Yüksek ses, anne-baba kavgası hatta bir masal kahramanı bile çocuklar için bir korku filmine dönüşebilir.Peki çocuklar nelerden korkuyorlar.İşte cevaplar…

15 soruda Çocuklar neden korkar?

Onlar için Pamuk Prenses ne kadar güzelse, masaldaki cadı da o kadar korkutucudur. Bu korku, onlara kabus gördürür.

Çocuklar bazen kendi masal dünyalarında olup biteni gerçek sanıp, korkabilirler. Peki ne yapılabilir? Psikoloji İstanbul?dan Tolga Erdoğan?a sorduk

1- Bebekler nelerden korkar?

İlk 18 aylık dönemde ani ve şiddetli sesler bebekler için korkutucudur. Altıncı aydan sonra tanımadığı kişiler de korku yaratabilir.

2- Bu korkular uykularını etkiler mi?

Uykumuz nasıl içinde yaşadıklarımızdan etkileniyorsa bebeklerimizinkini de etkiler.

3- Bu konuda neler yapabiliriz?

Şiddetli seslerden korktuğunda sakin bir tavırla bebeğimizle göz teması kurmamız güvende hissetmesine yardımcı olur. Ebeveynlerini o kişilerle ilişki içinde görmek hissettiği tehlikeyi ortadan kaldıracaktır. Bu da uykuda daha rahat hissetmelerini sağlar.

4- Ya 18 aydan büyük çocuklar?

18-36 aylık çocuklar dünyayı tanımak için daha fazla dışarıya yönelir. Hayvanlar, taşıtlar, bitkilerle ilgilenir. Üzerine doğru gelen bir kuş, havlayan bir köpek, hızla geçen bir araç ya da rüzgarda sallanan koca bir ağaç onların korkmasına neden olabilir.

5- Bu durumda ne yapmalı?

Sakin kalmak yine en iyi çözüm. Uykudan önce rahatlamasına yardımcı olacak oyunlar oynamak, sevdiği ninnileri söylemek ya da hikâyeler anlatmak çocuklarımızın uykularını daha huzurlu uyumalarına yardımcı olur.

6- Üç yaşından büyük çocuklar nelerden korkar?

3-6 yaş arası dönem çocuklar için de ebeveynler için de çok renkli ve eğlencelidir. Çocuklar bu dönemde adeta bir masal dünyasında yaşar. Masallar, çizgi filmler, resimli kitaplar ve buna benzer her şey çocuklarımız için gerçektir. Tabii Pamuk Prenses ne kadar güzelse masaldaki cadı da o kadar korkutucudur. Çocuklar bu dönemde masal kahramanlarıyla güçlü bağlar kurar. Öcü, cadı, canavar gibi karakterlerden de korkar. Bu, kabuslar görmelerine yol açabilir.

7- Kabuslarla nasıl başa çıkılır?

Korktuğu şeyleri uzun uzun anlatmasına fırsat verin, resimlerle korktukları şeyleri somutlaştırmalarını sağlayın.

8- O halde ?Sen bebek misin ki korkuyorsun? gibi cümleler yanlış…

Korktukları şeyi reddetmek bu konuda yapılacak en büyük hata. Çünkü çocuklar bu varlıkları rüyalarında gerçekten görür. Böyle bir yaklaşım sadece onların anlaşılmadığını hissetmesine yol açar.

9- Bu yalnızlık duygusunu ne kırabilir?

Evdeki hayvanla çocuğunuzla birlikte konuşun. Oyuncak ayı veya bebeğe de benzer görevler verilebilir.

Anne-Babayla uyumak

10- Korktuğunu söyleyerek anne babasının yatağına giden çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocuklar anne ve babalarıyla uyumayı çok severler. Bu nedenle gece yaşadıkları korkuyu onların yatağına gitmek için bir bilet olarak görebilirler. Ayrıca böyle davrandığımızda farkında olmadan ?Evet, kendi yatağında güvende değilsin? mesajı da vermiş oluyoruz.

11- Nasıl davranmalıyız?

Çocuğumuzu dinledikten sonra sakinleşmesine yardımcı olacak şeyler söyleyebiliriz ve uyuyana kadar kendi yatağının başucunda ona eşlik edebiliriz. Bazen geceyi birlikte geçirmek de ilişkimizi besler. Yeter ki genel kural haline gelmesin.

12- Çocuğun uykusunu başka neler etkiler?

Anne ve baba arasındaki şiddetli kavgalar, hastalıklar, kayıplar, büyük doğa olayları, taşınma, boşanma, şehir değişiklikleri, planlanmamış yolculuklar etkileyebilir.

13- Böyle durumlarda neler yapabiliriz?

Çocuklarımıza böyle durumlarda duygularını ifade etmesi için yardımcı olmalı, sorularına cevap vermeye çalışmalıyız.

14- Ne tür sorular sorarlar?

Çocuklar büyüdükçe yetişkinler için cevap verilmesi zor sorular sorar. Cinsellikle, dinle, ölümle ilgili sorulardır bunlar. Bu sorulara vereceğimiz cevaplar çocuklarımız için korkutucu olabilir.

15- Nasıl açıklamalar yapmalı?

Karşımızdaki kişinin küçük bir çocuk olduğunu, kocaman bir hayal gücüne sahip olduğunu ve dünyayı yetişkinler gibi algılamadığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum