Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Oyun » Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken mutlu, hevesli ve dikkatlidirler. Oyun sürecinde hata yapsalar bile düzeltme şansına sahip olduklarının farkında olan çocuklar, hata yapmaktan dolayı korku yaşamazlar bu yüzden çocuklar rahattırlar.

Çocuklar, oyun oynarken çevresi ve dünya hakkında pek çok bilgi ve beceri öğrenirler. Çocuk oyun oynarken çevresindeki pek çok kişiyi taklit eder. Bu da onlara yaşam tecrübesini arttırmak için olanak sağlar.

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar, oyun yoluyla üzüntü ve sıkıntılarından kurtulurlar. Kendileri rahatlatır ve bir çok açıdan kendileri bir terapistin onları rahatlatması gibi rahatlatırlar.

Oyun Oynamak Zekayı Geliştirir

Çocuklar, farklı özellikteki nesnelerle oynarken kavramları, sayıları ve buna benzer pek çok bilişsel yeteneğini geliştirme imkanı bulur. Zihinsel olarak onları geliştiren bu oyunlar da çocukların gelişimsel olarak geride kalmalarının önüne geçer ve hatta akranlarından ilerde bir gelişim dahi gösterebilmelerine katkı sağlar.

Sosyalliği Öğretir

Oyun yoluyla çocuk, bir toplum içinde yaşamanın kurallarını, paylaşmayı, yardımlaşmayı, saygı göstermeyi öğrenir. Sosyal hayatın gereklerini, toplumsal statüleri ve gerekleri öğrenir. Toplumdaki yeri konusunda bilgi edinir ve doğru bir sosyal statüye kavuşur.

Çocuğa kendini rahat ve huzurlu olabileceği bir oyun ortamı hazırlamak önemlidir. Böyle bir ortamda çocuk yaş özelliklerine göre bazen bir arkadaşıyla, bazen büyükleriyle, bazen de tek başına oynamayı tercih eder.

Oyun Çocuğun Gelişimini Hızlandırır

Oyun yoluyla çocukların fiziksel, zihinsel, bilişsel, sosyal ve dil gelişimleri hızlanır. Çocuklar gelişimlerine uygun basamaklarda ilerler ve yaşıtları ile aynı becerileri gösterirler.

Oyun, çocuğun kendi kişiliğini ortaya koymasında ve bazı olumlu özellikleri kazanmasında da yararlıdır. Özellikle doğru davranışların pekişmesi oyun yoluyla daha kolay sağlanabilir.

Oyun Oynamak Kişiliği Geliştirir

Oyun oynamak çocukların olumlu kişilik özellikleri kazanmalarına yardımcı olur. Uygun oyun ortamında kişilik gelişimi olumlu anlamda gelişir. Doğru davranışlar gelişir ve pekişir.

Oyuna uyum sağlayamayan, kurallara uyma zorluğu yaşayan, aceleci ve sabırsız çocuklar oyundan dışlanabilir. Dolayısıyla çocuğun oyuna kabul edilmesi, olumsuz kişilik özelliklerini azaltmasıyla olur.

Oyun Oynamak Empatiyi Geliştirir

Birçok çocuk oyun sayesinde kendini karşısındakinin yerine koyarak düşünme (empati yapma), başkalarına saygı gösterme, karşılıklı diyaloglarda kendi sorumluluğunu fark etme, sabırlı olma, kurallara uyma, stresle baş etme becerisi kazanır.

Çocuk, zaman zaman oyun içinde arkadaşları ile tartışabilir, böyle durumlarda sorunlarını nasıl çözebileceğini öğrenir. Kimi zaman oyunun lideri, kimi zamansa oyundan dışlanan kişi olabilir. Yaşadığı minik sorunları çözebilmeyi yine oyun yoluyla edindiği tecrübelerle kazanır.Oyun,çocukların kişilik gelişimini olumlu yönde pekiştirir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Psikolojisi Açısından “Okul Olgunluğu” Nedir?

Her anne baba gibi sizde çocuğunuz okula başlamak üzereyken çok  heyecanlısınız ama biraz da tedirginsiniz. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum