Anasayfa / Aile / Ergenlik / Çocuklar Cinsel Kimliklerini Nasıl Edinirler

Çocuklar Cinsel Kimliklerini Nasıl Edinirler

Davranış (behavior) bir varlığın çevresindeki değişimlere karşı verdiği hareketli tepkidir.Cinsel davranışlar fizyolojik cinsel yanıtları, farklı erotik uyaranları ve özdoyurumu (mastürbasyon) içerir. Bununla birlikte cinsel davranışlar ailevi özellikle, sosyokültürel etkenler (ulusal medya, toplumsal kurallar ve kuruluşlar gibi), kişisel deneyimler ve bu etkenlerin isteyerek geliştirilmesinden etkilenen öğrenilmiş davranışlardır.

Çocuklar cinsellikle ilgili temel davranışları doğumdan başlayarak ilk yıllarda geliştirirler (dokunulma,öpülme,kucaklanma ve ilgilenilme biçimlerinden). Tutarken veya dokunurken onunla iletişim kurarsınız, çocuğunuza sevginizi ve özel olduğunu gösterirsiniz. Çocuklar aile bireylerinin birbirlerine nasıl ilgi gösterdiklerini iyi gözlemlerler. Böylece kısa sürede neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlarlar. 2-3 yaşlarında erkek veya kız olduklarının farkına varırlar ve bu cinsel kimliği aynı cinsiyetteki ebeveyni taklit ederek ortaya koyarlar (örneğin, ebeveynin yürüyüşünü, tavırlarını veya gülümsemesini kopya ederler.

Normal aile yaşantısında bebeklik dönemi cinselliği hemen hemen fark edilmeden geçer. Çocuk annesine derin bağlarla bağlıdır ve bu bağlar bedensel olarak oldukça doğal bir şekilde ifade edilir.Yaşamın erken döneminde babayı da sevgi çemberinin içine alır: ana yada babadan birini uzaklaştırıp diğerini kendine malettiği bir dönem geçirir, kendi cinsiyeti hakkı nda sorula sorar ve kendi vücudunu kız ve erkek kardeşininkileri ile kıyaslar. Eşler ve nesiller arasındaki ilişkileri anlamaya çalışır. Kafası karışırsa bazen karşı cinsten bir çocuğun vücudunu kendisine göstermesini isteyebilir ve bazen de kendi vücudunu karşısındakine gösterir.

Kız ve erkek çocukların bu konuda öğrenecekleri dersler farklıdır ve her biri ana ve babalarına göre kendilerini ayarlamak durumundadırlar. İleride bunalıma düşmemeleri için bütün bunları yapmaları şarttır.Çocuklar bütün oyunlarında o toplumun kültürüne uygun olarak kadın ve erkek rollerini üstlenirler.Evcilik oynadıkları sırada erkekler dışarıya çalışmaya giderken, kızlar ev işlerini yaparlar. Zaman zaman karşı cinsin elbise ve takılarını kullanırlar ve karşı cinsten bir yetişkinin rolünü üstlenirler. Bütün bunlara acaba ?cinsel davranış? dışında ve ad verilebilir?

Cinsel davranışı insanların doğal olarak kazanmadığını , bunun toplumsal koşullandırmayla biçimlendiği bu gün artık herkesçe benimsenmektedir. Bu koşullandırmaların,farklı toplumlarda farklı şeylere hizmet ettiği ve farklı sonuçlar doğurduğu da apaçık ortadadır. Çocukların cinsel tepki gösterebildiği ve çocukluğun ilk dönemlerindeki, belli deneyimleri o kimsenin daha sonraki cinsel gelişmesi üzerine belirleyici bir etki yapabildiğinden de artık hiç kimsenin kuşkusu yoktur.

Cinselliğin davranışsal yönü ise insanın yaşadığı kültürde görerek, olanları öykünerek ya da örnek alarak davranması yla kazanılır. Bir kültürde insanın cinsel güdüsünü yekindiren bir davranış, başka bir kültürde aynı etkiyi göstermeyebilir. Cinsel davranışlar, insanın, karşı cinsin cinsel güdüsünü uyarmaya yönelik davranışlarıdır. İnsan, böylece karşı cinsin ilgisini çekmeyi, kendini karşı cinse beğendirmeyi, onun cinsel güdüsünü uyandırmayı yaşayarak öğrenir.

Cinsellik tüm insanların ortak yönü olmasına karşın bireylerin bu konudaki davranışları ve yaklaşımları birbirinden çok farklıdır. Dünyada yaratılış yönünden hiç kimsenin bir diğerinin eşi olmadığı düşünülürse insanların sayısı kadar da çeşitli cinsel davranış biçimleri ve tutumları olduğu söylenebilir. Geleneksel olarak cinsel konularda, genç kızlar toplumumuzda kendilerini daha çok sakınırlar. Kadın ve erkekler doğal olarak birbirleri ile cinsel ilişkide bulunacaklarına göre her ikisinin de aynı oranda cinsel bilgilere sahip olmaları gereklidir.Bilgilendirme insan ilişkileri yönünden olsun ve toplumsal yönden olsun tarafların sorumluluklarını anlamalarına yardım eder.

İnsanın cinsel davranışı üzerine konuşmaya başlayınca, bunu, aşağıda olduğu gibi üç temel etmene ayırarak incelemek daha yararlı olacaktır:

  • Cinsel Kapasite ( bireyin yapabildiği )
    Cinsel Güdülenim ( bireyin yapmak istediği )
    Cinsel Başarı m ( bireyin yapacak oldukları )

İnsanın fiziksel büyümesi için geçerli olan şeyler, insanların cinsel davranışının gelişmesi içinde geçerlidir.Erkeksi ve kadınsı tavırlar ve belli cinsel eşlerin ya da cinsel etkinlik biçimlerinin tercihi belli bir anda değişmez biçimde yapılmaz, bunlar zaman içinde kazanılır. Bu sürecin sonucu yalnız çocuğun kalıtsal becerileriyle değil, aynı zamanda ana babanın, öğretmenlerin, oyun arkadaşlarının ve dostlarının tepkileri gibi toplumsal etkiyle de belirlenir. Doğru cinsel özdeşleşme yapan çocuklar bile, daha sonra tam cinsel potansiyellerine ulaşmalarını engelleyen ve kendilerini dar dürtüsel yada yıkıcı davranış biçimlerine mahkûm eden travmatik deneyimlerle karşılaşabilirler.

Çocuk, kendi cinsine özgü duyuş, tutum ve davranışın özelliklerini nasıl kazanır Her şeyden önce kız ve erkek çocuk beden yapıları, cinsel iç salgı bezleri (Hormonlar) bakımından doğuştan ayrı yaratılmışlardır.Başka bir deyişle, çocuklar doğal olarak, yapılarında var olan cinsel donanımları doğrultularında gelişirler. Çocuk kendi cinsinin eğilimleri desteklendiği sürece, kız ya da erkek kimliğini benimseyecektir. Bir çocuğun kız ya da erkek doğması cinsel kimliğini kazanması için ilk koşuldur ama yeterli ve tek koşul değildir.

Buluğa girme ile birlikte cinsel davranış ve duygular ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte suçluluk duyguları da yaşanmaya başlar ve ergenin bu duyguyla baş edebilmesi gerekir.Gençlerin kendi cinsleri ile kurdukları yakınlıklar, bu duygu ve düşüncelerin arkadaşlar arasında paylaşılması, karşılaştırılması gençlere bu açıdan yardımcı  olur. Karşı cinsten arkadaşlıklar ise gencin toplumsal cinsiyet rollerini tanımasını  ve hayata geçirmesini kolaylaştırır. Bireyin cinsel eşine ve topluma karsı sorumluluk kazanması, cinselliğin kendi yaşamındaki yerini fark etmesi ve erotizmi bir başkasıyla yakınlığın bir yönü olarak yaşayabilme becerisini kazanması  ergenlik döneminde olur. Aile üyelerine yönelik sevgi ile karşı  cinse yönelik sevgiyi ayırt edebilirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir