Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & İstismar » Çocuklar, Cinsel İstismardan Nasıl Korunur

Çocuklar, Cinsel İstismardan Nasıl Korunur

Çocukları cinsel istismardan korumak, cinsel tehlikeler konusunda eğitmek, çocuklara yönelik cinsel eğitim konularından birisidir. Bu konuda da eğitimin birinci prensibi, çocuk-ebeveyn arasında iletişim ve cinsel konuları konuşabilme alışkanlığıdır. Çocuk, ebeveyn sevgisinin, hata yaptığında ve suçlu olduğunda da değişmeyeceğini bilmelidir.Bu sayede gerekli bilgiler öğretilebilir. Böylece çocuk karşılaştığı sorunları daha başlangıç safhasındayken ebeveynine haber verebilir.

Çocuklar kendilerinin bedenlerinin özel kısımlarını kimsenin okşamaması ve dokunmaması gerektiğini bilmelidir. Bu yasağın yabancılara olduğu kadar, ebeveynler dışında aileden, akrabalardan ve komşulardan olan kişiler için de geçerli olduğu vurgulanmalıdır. Birisinin böyle bir davranışta bulunması halinde çocuğa,oradan hemen uzaklaşması ve ebeveynine haber vermesi gerektiği öğretilmelidir. Çocuk, kendisine başkalarınında cinsel bölgelerini göstermemesi gerektiği, çıplak resimlerin de aynı şekilde gösterilmesinin doğru olmadığı konusunda uyarılmalıdır.

Çocuğun eğitimi yanında, ebeveynin bazı tedbirleri alması, çocuk sapıklarından korunmak için şarttır. Bunun için:

Çocukların okula, oyuna, gezmeye gidiş-geliş saatleri, kimlerle beraber olacakları,nerelere gidecekleri tam olarak bilinmeli, zaman zaman denetlemeler yapılmalıdır. Çocuk sapıkları daha çok, okuldan kaçamaklar yapan, yalnız dolaşan, oyun salonlarına düşkün ve kontrolsüz olan çocukları tercih ederler. Bu nedenle çocuğun 24 saati ebeveynin kontrolünde olmak zorundadır.

Çocukların arkadaşları , aileleri tanınmalı , eğer arkadaşlarının evine gönderiliyorsa, başka kimlerin orada bulunduğu da bilinmelidir.

Çocukların parkları ve oyun alanlarının özellikleri bilinmeli, bu tip yerlerde küçükler kontrolsüz bırakılmamalıdır. Bir erişkin, çocuğa sebepsiz ilgi gösteriyorsa, büyük bir çocuk küçüklerle beraber olmayı istiyor, onların oyununa katılıyorsa sebebi sorgulanmalıdır.

Çocuğa verilen hediyelerin kimden geldiği ve niçin verildiği bilinmelidir.

Çocukların teslim edildiği bakıcılar, bakım evlerine gönderiliyorsa orada çalışanların tümünün kim olduğu araştırılmalı, geçmişleri ile ilgili bilgiler elde edilmelidir. Çocuktan ayrı kalman saatlerde neler yapıldığı,neler seyredildiği anlattırılmalıdır.

İnternette çocuğun dolaştığı web sayfaları ve kimlerle iletişim kurduğu zaman zaman kontrol edilmelidir.Bilgisayarın, çocuğun odasında değil de, salon gibi genel bir alanda bulundurulması faydalıdır.Ayrıca pornografik web sitelerini bloke eden bilgisayar programlarından faydalanılmalıdır. Keza televizyondaki seks kanalları için şifre imkânı sağlayan cihazlardan da yararlanılabilir (Taşçı , 2003: 129-130).

Çocukların ve gençlerin cinsel tehlikelerden korunabilmesi için öncelikle tehlikelerin farkında olunması gerekir. Bireysel ve toplumsal birçok zararlara neden olabilen cinsellikle ilgili tehlikelerin en önemlileri şunlardır:

  • Kızlar ve erkekler arasında zamansız, duygusal ilişkiler,
  • Cinsel istismar ve tecavüz olayları,
  • Cinsel eğilimlerle oluşan arkadaş guruplarındaki alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum