Anasayfa » Pedagoji » Çocuk Gelişimi » Çocuk “Hayır” Cevabını 2 Yaşında Öğrenmeli

Çocuk “Hayır” Cevabını 2 Yaşında Öğrenmeli

İki yaşındaki bir çocuk “hayır” cevabını anlamaz ve ona disiplin vermek oldukça zordur. Onu belalardan uzak tutmak ve doğruyu öğrenmesini sağlamak için “hayır” cevabını vermekten daha etkili yollar bulun.

Başka bir şekilde ifade edin: İki yaşındaki çocuğunuzla ne kadar empati kurmayı denerseniz deneyin ona kendini kontrol etmesini ve yaptığı şeyin yapmaması gerektiğini söyleyemeyebilirsiniz. Yine de ona nasıl davranması gerektiğini söylemelisiniz: Ona hayır demek yerine yaptığı şeyin yerine ne yapmasının daha iyi olacağını söyleyin. Pozitif talimatlar negatif olanlardan daha etkili olacaktır. Yani ona “Hayır, salonda topla oynama!” demek yerine, ”Hadi, dışarıda top oynayalım!” diyin.

Eğer çocuğunuz tehlikeli bir şey yapmak üzereyse, buna izin vermediğinizi olumlu bir şekilde söyleyin. “Sokakta yürümeni istemiyorum çünkü güvenli olmanı istiyorum.”gibi. Ani gelişen bir olayda, ona tehlikeleri açıklayacak zamanınız yoksa, doğrudan bir uyarı yerine: ”Dur” , ”Tehlike” yada “Sıcak” diyin.

Seçenek önerin: İki yaşında ki bir çocuk kendi kendisini kontrol etmek ve özgür olmak ister. Yemekten önce şeker yemeye çalışıyorsa ona seçenekler sunun: “Hadi elma Ya da üzüm ye!” gibi. Aklınızda bulunsun: bu seçenekler arasında hangisini yapmasını istiyorsanız onu ikinci olarak söyleyin, her zaman ikinci seçeneklerini tercih edeceklerdir.

Sorunu önleyin:  Yapabildiğiniz kadar iki yaşında ki çocuğunuzu ona hayır diyeceğiniz konulardan uzak tutun. Ona meraklılığını tatmin edebileceği güvenli ortamlar sunun. Elbette ki ona hayır diyeceğiniz ortamlardan kaçamazsınız ama ilişkinizin iyiliği için daha çok evet diyeceğiniz ortamlar yaratın. Mesela ona güvenli bir oyun alanı sağlayın ki kablolarla oynamasın!

Küçük şeyleri görmezden gelin:  Çocuğunuza zaten disiplin öğreteceksiniz ama küçük şeyleri de çok umursamayın. Etrafa su sıçratmışsa ne olmuş yani? Bırakın biraz eğlensin ve yapabildiği kadar dünyayı keşfetsin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Eğitiminde Harvard Üniversitesi Modeli

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Hardvard Üniversitesi çocuk eğitimi ve bilimi bölümü uzmanlarınca “Merhametli …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum