Anasayfa » Pedagoji » Çocuk Eğitiminde Olumsuz Tecrübeleri Aktarmak İşe Yarar mı?

Çocuk Eğitiminde Olumsuz Tecrübeleri Aktarmak İşe Yarar mı?

Çocuğumuza hayatta yaşayabileceği olumsuzluklarla ilgili deneyimlerimizi aktarmaya çalışıyoruz, etkili olmuyor. Nedeni ne olabilir?

Çocuklarına iyi bir eğitim vermek, onları hayata hazırlamak ve onları iyi yönlendirebilmek her anne-babanın temel istek ve hedeflerindendir.

Ancak, anne-baba olarak sizler çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip hayal, düşünce ve deneyimlerinizi paylaşmak yerine; geçmişte sizin yaşadıklarınız doğrultusunda onu değiştirme çabasına girebilmektesiniz.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak, gençlik dönemlerinde size iletilmek istenenleri düşündüğünüz zaman, bunun hiç de hoşlanılan bir yöntem olmadığını fark edeceksiniz.

Çocuğunuzun, kişiliğine önem verdiğinizi, duygularını anlamaya çalıştığınızı hissetmesi; sizinle düşünce alış-verişine girmesi, deneyimlerinizden yararlanma ihtiyacı duymasını sağlayacak ve siz değil çocuğunuz size yönelecektir.

Çünkü kendisine gösterilen saygı, sevgi ve güveni ailesine yansıtma ihtiyacı hissedecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum