Anasayfa » Pedagoji » Çocuk Eğitiminde Harvard Üniversitesi Modeli

Çocuk Eğitiminde Harvard Üniversitesi Modeli

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Hardvard Üniversitesi çocuk eğitimi ve bilimi bölümü uzmanlarınca “Merhametli ve Nazik Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir”  konusunda Çocuk Eğitiminde Harvard Üniversitesi Modeli adı altında tüm ailelere bazı önerilerde bulunuldu. Harvard üniversitesi uzmanlarınca aile verilen bu önerileri sizler için derledik.

Çocuk Eğitiminde Çocuklara Duygularını Kontrol Etmek Öğretilmeli

Öfke, hüzün ve hayal kırıklığı yetişkinleri etkilediği kadar çocukları da etkiler. Bu nedenle çocuklarımıza bu olumsuz duygularla nasıl başa çıkacaklarını öğretmeliyiz. Çocuğunuz sakin bir ruh hali içinde olduğunda, onlara bu numarayı öğretin: “Önce burnunda derin bir nefes al, sonra bu nefesi ağzınızdan ve beşe kadar say.” Çocuğunuzun bir olaydan negatif bir şekilde etkilendiğini görürseniz, bu üç adımı hatırlatın veya hatta birlikte yapın.

Çocuk Eğitiminde Çocuklarınıza Sorumluluk Verin

Çocuklar, anne ve babaları için rol modeldir ve onları taklit ederek davranışlarını geliştirirler. Onlara ahlak, birbirimize yardım etme ve çevremize karşı duyarlı olmamız hakkında konuşun. Kendi davranışlarının sorumluluklarını almanın ne anlama geldiğini açıklayın. Ve en önemlisi, kendi sözlerinize uygun davranması gerektiğini unutturmayın. Çocuğunuzu iyi şeyler yapmaya teşvik edin.

Çocuklara Şefkati Öğretin

Çocuğunuzun sadece sevdiklerine ve arkadaşlarına karşı değil aynı zamanda yardıma ihtiyacı olan herkes için de merhamet duygusuna sahip olması çok önemlidir. Onlardan sınıfta yeni bir çocuk olsaydı, nasıl hissedeceğini hayal etmelerini isteyin. Bu, bu tür şeyleri düşünmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Fakat aynı zamanda daha evrensel problemler hakkında da konuşun. Mesela; yiyecek yemeği olmayan, evi ve ailesi olmayan çocuklar için neler yapabileceklerini sorun. Bir ebeveyn, çocuklarına sosyal sorumluluklarını anlamalarına yardımcı olmalı ve bunu için bir şeyler yapabilmesini sağlamalı.

Çocuklar “Minnet Etmek” Nedir? Sorusunu Cevaplayabilsin

Çocuğunuzun birilerine minnettar olduğunu için, utangaç hissetmemesi gerektiğini hissetmemesi gerektiğini öğretin. Buna, küçük şeylerle başlayın. Mesela, onlara büyük annelerine yaptıkları lezzetli ikramlar için onlara sarılmalarını ve teşekkür etmeyi öğretin. Yapılan araştırmalara göre, minnet duygularını ifade etmekten çekinmeyen insanlar daha mutlu ve daha sağlıklı.

Çocuk Eğitiminde Doğru Davranışlar Öğretilmeli

Ebeveynler, çocuklarının okuldaki ve spor alanındaki başarılarına özverili yaklaşmaktadır. Peki neden ahlaki davranışlara karşı da aynı tavrı sergilemiyoruz? Kendi aile değerlerinizi açıkça öğretmek ve çocuğunuzun hem söz hem de davranışlarında aynı değerleri tekrarlamasını sağlamak önemlidir. Saygılı davranıyor mu? Sözlerini tutuyor mu? Yaşıtlarına ya da onları üzenlere karşı nasıl davranmalı? Çocuğunuzun sizi örnek aldığını asla unutmayın!

Zamanınızı Birlikte Değerlendirin

Çocuğunuzla yaptığınız tüm iletişim disiplinden ibaretse, o zaman bu çabalarınız asla sonuç vermeyecektir. Çocuğunuzla, güvenilir bir ilişki kurmaya çalışın. Çocuklarınızla sohbet edin, oyunlar oynayın, bir yere seyahat edin. Ve elbette, onları ne kadar çok sevdiğinizi göstermeyi unutmayın. Bu, onlara sevgi ve saygının ne olduğunu gösterecektir. Bu duyguları çevresindeki diğer kişilerle paylaşabilecek ve iyi, saygılı bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarınıza Asla Bu Şekilde Davranmayın

Çocuğunuzun psikolojisini önemsiyor ve hayatta kendi başına yetebilen özgüvenli ve başarılı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız …

Ne düşündüğünü merak ediyorum