Anasayfa / Aile / ÇocuğuzaTuvalet Eğitimi Nasıl Vermelisiniz

ÇocuğuzaTuvalet Eğitimi Nasıl Vermelisiniz

Çocuğunuz yaşının olgunluğu düzeyinde değil mi? Yoksa hala altına mı kaçırıyor? Belki tuvalet eğitimini doğru veremediniz? Dört yaşındaki çocuğunuz, altını bağlamanızı istediğinde ya da daha da kötüsü altı bağlı değilken kazayla altını kirlettiğinde siz de endişeleniyor musunuz? Çocuğunuzu bu konuda zorlamak istemiyor olabilirsiniz ya da çocuğunuz bebek bezini bırakmak istemiyor olabilir, ancak tuvalet eğitimi çocuğunuzun gelişiminde oldukça önemli bir adımdır.Sizin için çocuk doktorlarıyla, geç verilen tuvalet eğitiminin çocukların sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında konuştuk.

Tuvalet eğitimi çocuk gelişiminde bir dönüm noktasıdır

Tuvalet eğitimi, tıpkı çocuğunuzun ilk adımları gibi, onun yaşamındaki gelişimi işaret etmesi açısından önemli dönüm noktasıdır. Tuvalet eğitimi genel gelişimde önemli bir adımdır ve bağımsızlık ve kontrolün edinimindeki gelişimin sembolüdür.

Gecikmiş tuvalet eğitimi çocuğunuzun ruh sağlığını kötü etkileyebilir

Ebeveynler olarak göreviniz çocuklarınızın kendine güvenlerini destekleyerek ve sağlıklı bir öz saygı kazanmalarına yardımcı olarak, onları yetiştirmektir. Gecikmiş tuvalet eğitimi, yalnızca onların gelişimini engellemekle kalmaz, ayrıca utanmalarına da neden olur. Çocuklar dört yaşına kadar yeterli bir tuvalet eğitimi almazlarsa, bu onları bir istisna durumuna düşürür ve kişisel ya da sosyal utanç ve hayal kırıklığı hissetmesine sebep olur. Bu durum ayrıca sosyal çevreden hoş olmayan tepkiler almasına yol açar ve bu tepkiler onun öz-imajına ve öz saygısına zarar vererek, gelişmekte olan kişiliğini engeller.

Geç tuvalet eğitiminin fiziksel sonuçları da vardır

Küçük çocuklar bebek bezine bağımlı hale geldiklerinde, tuvalete gitme ihtiyaçlarını nasıl fark edeceklerini öğrenemezler. Eken yaşta mesane ve bağırsaklarını kontrol etmedeki yetersizlikleri, daha sonraki yaşlarında da mesane-bağırsak kontrollerini gerçekten de etkileyebilmektedir.

Tuvalet eğitimi eksikliği çocuğunuzun okuldan uzak kalmasına yol açabilir

Tuvalet eğitimi yetersizliği, çocuğunuzun, kendisini akranlarından farklı hissetmesinin sosyal sonuçlarının yanı sıra, onun yaşına uygun aktivitelerden uzak kalmasına da yol açabilir. Çocuğunuz bu yüzden birçok faaliyete katılamayacaktır. Bazı kreşlere ve anaokullarına kabul edilmeme gibi bir ihtimal de söz konusu olabilmektedir.

Tuvalet eğitimine başlamak için uygun yaş hangisidir?

Her çocuk farklıdır ve tuvalet eğitimine hazır olması çocuğun psikolojik, fizyolojik, bilişsel ve duygusal durumlarına bağlıdır. Örneğin, bir çocukta onun tuvalet eğitimini anlamasına engel olan bir tür fiziksel ya da ruhsal sorun olduğu teşhis edilmişse, çocuğun yaşı ne olursa olsun bu eğitim ertelenmelidir. Ancak sağlıklı bir çocukta, tuvalet eğitimi için uygun zaman bir ve dört yaş arasındaki dönemdir.

Tuvalet eğitimini olumlu bir deneyime dönüştürün

Tuvalet eğitimi, bazı aileler için gerçekten zor olabilse de ebeveynlerin bu yeni deneyimi, olumlu ve eğlenceli bir hale getirmesi oldukça önemlidir. Tuvalet eğitimi konusu, ebeveyn ve çocuk arasındaki güç çatışmasına neden olmamalıdır. Çocukların, herhangi bir şekilde ebeveynlerini ödüllendirerek ya da cezalandırarak, kontrol etmesine ya da yönlendirmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Aynı şekilde, ebeveynler de tuvalet eğitiminde, kendi rahatlıklarının ikinci planda olduğunu unutmamalı ve çocuklarını, küçük kazaların yaşandığı zamanlarda bile, gerçekten sevildikleri ve takdir edildikleri duygusundan hiçbir zaman mahrum bırakmamalıdırlar.

Tuvalet eğitimi sürecinde sıkça karşılaşılan sorunlar

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken zorluklarla karşılaşıyorsanız, bu konuyu üstelemekten vazgeçin ve bunun yerine, bu zorluklara neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın. Yalnızca kısa bir süre daha bez dönemine dönmeniz ya da profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Ne olursa olsun, çocuğunuza sıcak, sevgi dolu ve cesaretlendirici bir ortam sağlamaya çalışın. Aşağıda çocukların ve ebeveynlerin karşılaşabildiği bazı sorunlara yer verilmiştir.

Çocuğunuz sudan ya da tuvaletten korkuyor olabilir

Doktorlar bunun çok sık ortaya çıkan bir sorun olduğunu belirtmektedirler ve üstesinden gelebilmek için aşağıdaki tavsiyeleri izlemenizi önermektedirler:

Klozetin ya da tuvaletin içine bir parça tuvalet kağıdı atın ve çocuğunuzun sifonu çekmesine izin vererek bu süreci izlemesini sağlayın.
Ona bir klozet oturağı alın; Deliğin küçülmesi içine düşmekten korkmasını engelleyebilir.
Klozetin içindeki suyun görünmemesini sağlamak için, içine biraz tuvalet kağıdı koyun; Bu derinlik hissini ve suyun sesini azaltacaktır.
Çocuğunuza vücuttaki sindirim ve atık üretimi sürecini ve yiyecek ve içeceklerin nasıl idrar ve dışkıya dönüştüğünü açıklayın. Bu olayı anlamasına yardımcı olacak ve duyduğu ayrılık endişesini azaltacaktır.
Çocuğunuz kabız oluyor

Doktorlar, çocuğunuzun yiyecek tüketimine dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamaktadırlar. Beslenmeleri çoğunlukla et, pirinç, patates ve şekerden oluşan çocuklar, şiddetli bir şekilde kabız olmaktadır. Çocuğunuz için gerçekten üzücü olabilen kabızlığı önlemek için, çocuğunuzun daha fazla sebze, meyve, lifli yiyecekler ve su tüketmesini sağlayın. Eğer buna rağmen kabızlığı düzelmiyorsa, çocuğunuzun doktoruyla görüşün.

Çocuğunuz tuvalete otururken sizin de yanında olmanızı istiyor

Doktorlara göre bu, tuvalet eğitiminin başlangıcında sık görülen bir durumdur. Ancak, çocuğunuzun tuvaletini yapmak için sürekli olarak birine ihtiyaç duymasına izin vermemelisiniz. Çocuğunuza kitap ya da çizgi romanla oyalanması gibi tuvaletteyken yapabileceği bir takım aktiviteler sunup, kendinizi, çocuğunuz tuvalette tamamen bağımsız olana kadar, yavaş yavaş bu eylemin dışına çıkarın.

Gün içinde bazı kazalar gerçekleşiyor

Gün içindeki kazalar, tuvalet eğitiminin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ebeveynler bu tür kazalara karşı her zaman tetikte olmalı ve anlayışlı, teşvik edici ve sakinleştirici bir tutum sergilemelidirler.

Çocuğunuz yatağını ıslatıyor

Uyku esnasında mesane kontrolü, genellikle çok az ebeveyn müdahalesiyle gerçekleşen doğal bir süreçtir. Ebeveynler çocuğun kuru bezle uyandığını fark ettiklerinde artık geceleri çocuklarının altını bağlamaktan vazgeçmelidirler. Ancak çocuğunuz yatağını ıslatmaya devam ediyorsa, yeniden bebek bezine dönmeli ve çocuğunuzun gece mesane kontrolü olup olmadığını değerlendirmesi için bir profesyonelden yardım almalısınız. Çocuğunuz altını ıslatmaya ne kadar uzun süre devam ederse, büyüdüğünde de yatağını ıslatma ihtimali o kadar çoğalır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir