Anasayfa / Pedagoji / Çocuğunuzun İnternet Bağımlısı Olmaması İçin Neler Yapmalısınız

Çocuğunuzun İnternet Bağımlısı Olmaması İçin Neler Yapmalısınız

İnternet; Fırsat mı,  tehdit mi?

İnternet yaşamımıza girdi alışkanlıklarımız değişti; haberleşme, öğrenme, bilgiye ulaşma, bankaya gitme,alışveriş yapma, boş zaman aktiviteleri, iletişim, internet yaşamımızda nelerin yerini aldığına bakacak olursak; mektup, telefon, kitap, kütüphane, ansiklopedi, arkadaşlarla oynanan oyunlar. Gazete, dergi sözlük, sinema, yüz yüze iletişim, dostlukların sıcaklığı, ailece oynanan oyunlar, bilgisayar, internet, TV cep telefonuna… Vb.lerine aşırı düşkünlükler başladı.

Bağımlılık nedir?

Birey ve nesne(si) arasındaki, bireyin seçimiyle başlayan, aynılık ve süreklilik özelliği taşıyan, boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki her ne kadar bireyin özgür iradesi ile başlamış ise de bireyin özerkliği zaman içinde ortadan kalkmaktadır.

Teknoloji bağımlılığı ve belirtileri nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı; insan makine etkileşimine dayalı kimyasal olmayan bir bağımlılık türüdür. Bilgisayar internet, TV, cep telefonuna… Vb.lerine aşırı düşkünlüğün ana bileşenleri; bireyin dikkat çekme gereksinmesi, duygu durumu değişiklikleri, sosyal olarak içe kapalı olan kişiler, çevre ile çok fazla çatışma yaşama, daha önce yaşadığı bir problemin nüksetmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Dünya, son 15 yılda internet bağımlılığı adlı yeni bir hastalıkla tanıştı. Hastalığın adı HİKİKOMORİ dır. Japon Teknolojisinin son ürünü olarak adlandırılan hastalık, sosyal çekilme, dünyadan elini ayağını çekmek şeklinde ortaya çıkmaktadır. Japonyada 1. milyondan fazla genç bu ?hastalıktan? muzdariptir. Madde bağımlılığı kadar yıkıcı sonuçlar doğurabilen bu hastalık için Amerika da özel tedavi merkezleri bunmaktadır.İnternet bağımlığının en önemli belirtisi ise bilgisayar başında saatlerce zaman geçirmek sosyal hayattan uzaklaşmaktadırlar.

İnternet?in yaygınlaştığı 90?lı yıllar bağımlılık yarattı ve milyonlarca kişi bilgisayar başında ruhsal ve fiziksel yönden hastalanacak kadar uzun zaman geçirmeye başladı.  Amerika?daki 189 milyon internet kullanıcısının  % 6?10 ?unda alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı kadar ciddi bir sorun söz konusu, çünkü internet kullanan gençlerin neredeyse yarısı bağımlı olduğu bilinmektedir. Bağımlılar online olduklarında cinsel içerikli, kumar, Chat ve oyun sitelerine tercih ediyorlar. Ya da bu sitelere tercih ettikleri için bağımlı oluyorlar. Bağımlılığın belirtileri diğer bağımlılıkları aratmıyor. Endişe, titreme, terleme, huzursuzluk ve paranoid belirtiler görülebilir. Ancak tedavi diğer bağımlılıklardan farklılık gösteriyor.

İnternet bağımlılığını belirtileri nelerdir?

 • ?Kişi okuldayken kendisini derslere veremiyorsa,
 • ?İnternetle ilgili hayaller kuruyorsa, eve gidince ailesi ile ilişki kurmak yerine hemen bilgisayarı açıyorsa,
 • ?Gerçek ilişkiler yerine sanal ilişkileri tercih ediyorsa,
 • ?Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalıyorsa,
 • ?Çevreden bu konuda eleştiriler alıyorsa,
 • ?Defalarca azaltmak sınırlamak istediği halde,
 • ?Bilgisayar ?TV-İnternet ilgisini artırarak sürdürüyorsa özetle aşırı internet ilgisinden dolayı işi, okulu, evi ve gerçek dünya ile ilişkileri aksıyorsa bu kişide internet bağımlılığından bahsedilebilir.

Yapılan Psikiyatrik araştırmalarda internet bağımlıların da dopamin ya da endorfin gibi maddelerin seviyelerinin artığı kumar bağımlılarınkine benzeyen nörokimyasal değişikliklerin olduğunu ortaya koyuyorlar. Bu kişiler gerçek dünya ile pek ilgilenmiyorlar, aile yaşamı anlamını yitiriyor, gerçek dostlarından ve çevresinden uzaklaşan bu kişiler, sanal dostları ile birlikte yeni bir yaşam kuruyorlar.  Yine internet bağımlılığı konusunda yapılan bir anket çalışmasını cevaplayan internet kullanıcılarının %40?ının kendilerini bağımlı olarak gösterdiklerini belirtiyor.

Beşte biri ise Chat ortamlarını bir tür uyuşturucu gibi gördüklerini söylüyorlar. Teknoloji ile kurulan ilişkinin her iki ucada kaymak yaşamı sınırlayabilir. Korkup teknolojiyi kullanmamak yaşamı zorlaştırabilir. Çok bağımlı olmak da ona esir edebilir.

İnternet bağımlılığının tedavisinde neler yapılabilir?

 • Günlük internet kullanım saatlerinin belirlenmesi,
 • Çalar saatle bilgisayarın kapatılma saatinin hatırlatılması,
 • Haftalık internet kullanım saatlerinin belirlenip uygulanması,
 • İnternet orucuna girmek,
 • Küçük hafıza kartlarına internetin faydalarını ve zararlarını yazmak ve bunları sık sık hatırlamak
 • Öz denetim becerileri geliştirmek,
 • İnternet dışında spor ve sanat etkinlikleri ile ilgilenmek,
 • Psikolojik yardım almak,
 • Kendini güvenle ifade etme atılganlık becerisi geliştirme,

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir