Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Çocuğunuzun Duygusal Zekasını Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız

Çocuğunuzun Duygusal Zekasını Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız

Önce kendi duygusal zekanızı geliştirmelisiniz. Duygularınızın farkında olup sözel olarak ifade etme konusunda model olun ve çocuğunuzun da duygularını ifade etmesini teşvik edin.

Çocuğunuz size bir olay anlatırken olayın ona hissettirdiklerini sorarak duygularını fark etmesini sağlayın.

Aile albümünüze birlikte bakın, resimlere ilişkin konuşun, o resim çekilirken neler hissettiğinizi anlatın.

Masal kahramanları ile empati kurmalarını sağlayın.

Akşamları ailece bir araya gelip ?bugün benim için en güzel şey ?????.., bugün canımı sıkan şey ?????..? gibi paylaşımlarda bulunun.

Başarılarını teşvik edin ama ödül vermek yerine başarı karşısında kendi hissettiklerinin farkına vararak içsel güdülenmesinin gelişmesi sağlayın.

Kendine ilişkin planlar yapması, kararlar alması ve bunların sonuçlarının sorumluluğunu almasına fırsatlar yaratın.

Bazı istekleri belli bir süre ?ertelemenin? gerekli olduğunu somut durumlarda görmesini ve değerlendirmesini sağlayın.

Yaşıtları ile arkadaş olması ve paylaşım yaşamasına ortam hazırlayın.

Onun duygusal tepkilerini reddetmeyin, yargılamayın, alay etmeyin.

Duygu günlüğü tutmasını teşvik edin.

Fazla televizyon izlemek çocuğu sosyal ve duygusal beceri gelişiminde engeldir. Bu engeli aşmak için evde TV izleme süresini sınırlandırın. Özellikle şiddet içerikli yayınlar öfke kontrolünde sorun yaşayan çocuklar için sorun oluşturur. Ama elbette eğer kendiniz de TV bağımlısı iseniz önce bunu çözmeniz gerekir. Kısıtlama sadece çocuğunuz için değil tüm aile için geçerli olmalıdır.

İyimser bir tutumda olun. Çünkü çocuğunuz sizi izleyerek iyimser ya da kötümser tutum geliştirir. İyimser çocuklar daha mutlu daha başarılıdır.

Çocuklarınızla toplum hizmeti çalışmalarına katılın.(huzur evindeki yaşlılara kitap okumak, küçük çocuklara derslerinde yardım etmek gibi) Böylece ona başkalarına ilgi göstermeyi öğretebilirsiniz.

Ondan hoş olmayan gerçekleri ya da problemleri saklamayın, bunun yerine stresle, kaygıyla, acıyla başa çıkma yolları öğretin.

Ona mizah anlayışı kazandırmaya çalışın. Böylece günlük hayatta yaşadığı sorunlarda bile olaya mizah anlayışı ile yaklaşarak, daha fazla gerginleşmeden çözümler üretebilir. Bu önemli bir sosyal beceridir.

Dürüstlük anlayışı kazandırın. Bunu geliştirmek ve pekiştirmek için dürüstlüğü vurgulayan öyküler okuyabilirsiniz. Ve elbette kendiniz de dürüst olun, yalana hayatınızda yer olmasın.

Her sorunun çözümü olabileceğini öğretin. Sorunları çözebilmesi içi uygun çevre ve şartları oluşturun ama müdahale etmeyin.

Ahlaki kuralları, iyi-kötü kavramlarını öğrenmesi konusunda yardımcı olun.

Çocukların büyük çoğunluğunda doğuştan empati yeteneği vardır. Bunu geliştirmesini sağlayın.

Çocuğunuza mahremiyet duygusunu öğretin. Bunun için çocuklarınızın gerçekten ?bilmeleri gereken? ve ?bilmemeleri? yerinde olan şeylerin bir listesini yapabilirsiniz. Çocuğun yaşı büyüdükçe liste değişecektir.

Konuşma becerilerini geliştirmesini sağlayın. Çünkü konuşma becerisi hem bireylerle hem gruplarla iletişim kurmasına yardımcı olur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

2 Yorumlar

  1. Teşekkürler güzel ve değerli öeneriler

  2. Burcu

    Teşekkürler güzel paylaşımlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir