Anasayfa » Pedagoji » Çocuğunuzu Zorbalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuğunuzu Zorbalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuğunuzu zorbalıktan korumak istiyorsanız dışarıda, sokakta, kampta, okulda vb. her yerde bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle okullarda yaşanan zorbalıklar çocuklarda okul fobisinden daha bir çok psikolojik problemin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukların zorbalık davranışlarından korunması adına dikkat edilmesi gereken bir dizi kuralı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çocuğunuzu Zorbalıktan Korumak İçin Neler Yapmalısınız

Öncelikle Çocuklarınızı dinleyin ve onlara zaman ayırın. Çünkü anlaşılmayan çocuk herhangi zorbalık davranışına maruz kaldığı zaman bunu size aktaramayacak ve belki de uzun bir süre bu davranışa maruz kalacaktır.

Çocuklarınızı fiziksel veya duygusal şiddet göstererek cezalandırmayın. Onlara hakaret etmeyin. Unutmayın ki eğer siz çocuğunuza kendisinin değersiz olduğuna ilişkin bir algı verirseniz o da bu algıyla yaşadığı zorbalıkları hakettiğini düşünecek ve bunlarla mücadele etme gereği hissetmeyecektir.

Problem Çözen Çocuklar Yetiştirin

Çocuklarınızın yerine onların problemlerini hemen çözmeyin. Çocuğunuz büyüdükçe sizden bağımsızlaşacaktır. Bu durumu kabullenin ve bağımsızlaşmaya yönelik çabalarına izin verin; inisiyatif almasına ve küçük problem durumlarıyla baş etmesine müsaade edin.

Çocuklarınızı mutlaka sosyal ve kültürel etkinliklere yönlendirin. Enerjilerini olumlu yönlere aktarmasını sağlayın. Özellikle sosyal projelere girmeleri için onları teşvik edin ve destekleyin. Gerekirse onlarla birlikte bu faaliyetlere katılın.

Çocuklarınızı aşırı izin verici tutumlarla büyütmeyin, kurallar koyun, yanlış davranışlarının sonucuna katlanmasını sağlayın. Mükemmeliyetçi olmayın ama çocuğunuzun en iyiyi yapabilmesi için onu destekleyin.

Çocuklarınızı Koşulsuz Sevin

Çocuklarınıza değerli olduklarını ve onları ne kadar çok sevdiğinizi sık sık hatırlatın. Bu sevginizin  de şartlara ve koşullara bağlı olmadığını hissettirin.

Hata yaptıkları zamanlar onlara kızabileceğinizi veya üzülebileceğinizi ifade edin ancak sevginizi pazarlık konusu etmeyin. Çünkü çocuklar her durumda sevileceklerini bilmek isterler. Sevgisiz kalmak bir çocuğa verilebilecek en büyük cezadır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyuncaklarla Oynamalı

Oyuncak, çocuk dünyası için ne kadar önemli olsa da doğru yaşta doğru oyuncak seçilmezse bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum