Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehberlik Hikayeleri » Çocuğunuzu Kendinize Karşı Nasıl Kindar Kılarsınız

Çocuğunuzu Kendinize Karşı Nasıl Kindar Kılarsınız

?Ona karşı daima aksi ve asık suratlı olun. Niyetinin ne olduğuna bakmaksızın, en küçük kabahatini ceza ile karşılayın. böyle davrandığınız takdirde size nasıl kin beslediğini görecek, bana hak vereceksiniz…?

Hikaye

?Güzel Leman? a babası oyuncak bir mutfak takımı almıştı. Pırıl pırıl parlayan bu küçük madeni kapları çok sevmişti. Ona bundan daha güzel bir hediye verilemezdi.

Mutfak takımına kavuştuğu gün, sevincine diyecek yoktu. Onları yıkamış, kurulamış, kutusuna yerleştirmişti. Arkadaşları kendini ziyarete geldikçe mutfak takımlarını çıkarır, onlara yemek pişirir, ziyafet verirdi. Kardeşi kemal, sık sık oyunlarını bozuyorsa da Leman fazla ses çıkarmıyordu.

Bir gün, ablası okulda iken, kardeşi onun mutfak takımlarıyla oynamak istediğini söyledi. Babası da verdi.Kemal kıskanç bir çocuktu. Niyeti oynamak değil, ablasının oyuncaklarına zarar vermekti. Nitekim oynuyormuş gibi yaparak bardaklardan birini ayağı ile ezdi.

Leman, eve gelip mutfak takımının dağılmış olduğunu görünce heyecanlandı. Onları düzeltmek isterken ezilmiş bardağı fark etti. Üzüntüden gözlerine iri yaş taneleri doldu. Annesi oyuncakları Kemal?e babasının verdiğini söyleyince sesini çıkarmadı. Acısını kalbine gömdü.

Ertesi gün iki tabak daha aynı akıbete uğrayınca Leman dayanamadı. Ezilmiş bardağı ve tabakları alıp babasına koştu:

?Babacığın, görüyor musun; Kemal oyuncaklarımı ne hale getirmiş!..? dedi ve ağlamaya başladı.

Babasının cevabı ne oldu biliyor musunuz: ?ne olmuş yani! Onları ben vermedim mi? Çekil git şimdi başımdan, seninle uğraşacak zamanım yok!

Leman, kendisi için çok değerli oyuncakların ezilmiş olmasına aldırış etmeyen bu babaya içinden kin besledi. Aradan bir hafta bile geçmemişti ki, küçük kızın pembe yanakları soldu. Eski neşesini kaybetti. O olaydan sonra, babasına sevgi ile baktığını gören olmadı.?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okul Kuralları Rehberlik Panosu Resimleri

Okul kuralları ile ilgili rehberlik panosunda kullanabileceğiniz bu resimler umarım işinize yarar. Word formatına alıp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir