Anasayfa / Aile / Çocuğunuzdan Bunları Öğrenebilirsiniz

Çocuğunuzdan Bunları Öğrenebilirsiniz

Bebeğiniz, çocuğunuzdan oldukça önemli şeyler öğrenebilirsiniz. Küçük olabilirler ama kalpleri ve zihinleri öyle engin ki..

Çocuğunuz sizi en kötü hallerinizle de sever, kusurlarınızı görmez. Nasıl bir hata yaparsanız yapın, onlar sizi siz olduğunuz için sever. Sadece ne muhteşem bir anne ya da baba olduğunuzu görür ve kendilerinin güçlü koruyucusu ve gelişen dünyalarının başkahramanlarından biri olduğunuzu hisseder. İşte bu koşulsuz sevgi belki de çocuklardan öğrenmemiz gereken en önemli şey.

Çocuklar dünyaya bambaşka gözlerle bakarlar. Bir gün otobüste giderken yaşlı ve buruş buruş bir suratlı kadına bakıp ne kadar güzel olduğunu söylediğinde şaşırmazsınız, belki duygulanırsınız ama asla şaşırmazsınız. Modern yaşam insanlar üzerinde büyük baskı kurmuş durumda, özellikle de fiziki güzellik normları açısından. Halbuki çocuklar henüz o toplum baskısının altında boyun eğmemişlerdir ve o yüzden her şeyde güzellik görebilirler ki bu da çok önemli bir ders.

Yeni bir araba, gardırobu yenileme ya da son teknoloji cep telefonu değil; sahildeki deniz kabukları, bir karahindiba tarlası, ya da renkli bir toka… Çocuklar bize yalınlaşmayı ve mutluluğa yaklaşmayı öğretir. Kafanızı gündelik hayhuydan kaldırın ve onların zihninden beslenmeyi deneyin.

Eğer bebeğinizin histerik bir şeklinde gülme krizine girdiğine şahit olduysanız, hayatınızda daha güzel bir ses duyamayacağınızı artık biliyorsunuz. Onu o şekilde gördükçe siz de kendinize engel olamayacak ve güleceksiniz ve bunun ruhunuza ne kadar iyi geldiğini hissedeceksiniz.

Önceki hayatınızda pek sabırlı olmasanız da çocuğunuz olduktan sonra işler değişiyor. Evin içinde sürekli soru soran, rica ve isteklerinizi anlamamazlıktan gelen, şımaran, gürültü yapan küçük bir insan dolaşmaya başladıktan sonra sabır ne demek öğreneceksiniz! Derin nefesler alıp bu oldukça rahatsız edici durumlarla başa çıkarken sabretmenin gerçek bir erdem ve aynı zamanda oldukça sağlıklı olduğunu öğreneceksiniz.

Çocuğunuz dans etmeyi seviyor. Kendi uydurduğu kostümler ve dans figürleri ile her fırsatta kendinden geçerek dans ediyor. Elbette sizin de kendisine eşlik etmenizi isteyeceği zamanlar olacak, sakın reddetmeyin! Hemen ona katılın ve müziğin kendinizi kaybetmenize sebep olmasına izin verin. Evet muhtemelen çok komik görünüyorsunuz ama çocuğunuzun gözünde dünyadaki en iyi dansçılardan birisi sizsiniz. Üstelik arada sırada kendini kaybetmenin nesi kötü olabilir?

Çocuklardan öğrenilecek en büyük derslerden biri her anın kıymetini bilmektir. Çocuğunun çok yavaş büyüdüğünü söyleyen bir ebeveynle karşılaşmak mümkün mü? Değil çünkü geçekten acı verici süratte büyüyorlar. Her anın tadını çıkarın, şu anı bir daha asla yaşamayacaksınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir