Anasayfa / Aile / Çocuğunuza Nasıl “Hayır” Demelisiniz

Çocuğunuza Nasıl “Hayır” Demelisiniz

Çocuk eğitimi ve terbiyesi her aile için çok önemli. Çocuğunuzun her istediğini yapamayacağınız için onu kırmadan, suçlamadan ‘hayır’ diyebilmelisiniz.İşte çocuğunuza ‘hayır’ demenin yolları ve ‘hayır’ derken dikkat etmeniz gerekenler…

Yaklaşık 1,5 ve 3 yaşları arası çocuğunuzun hayır deme dönemidir. Bu dönem her anne ve baba için zorlayıcı ve cesaret kırıcı gibi görünse de bu çocuğun karşı çıkarak kişiliğini oluşturduğu bir dönemdir. Bunun farkına varırsanız bu durumu fazla dramatik hale dönüştürmemenize yardım eder.

Her şeyden önce anne ve babalar kendilerine güvenmelidir. Unutmayın ki anne baba sizsiniz ve kuralları siz koyarsınız. Çocuğunuzun isyankarlığına üçüncü şahısların yardımı olmaksızın tek başınıza meydan okuyabilirsiniz. Bunun için inanmanız gereken sizin çok katı ve fikir değiştirmez bir insan olmadığınız ve diğer inanmanız gerekense sizin kararınızın doğru olduğunu sonuna kadar savunmanız ve bunu uygulamanızdır.

Çocuğunuz size isyankar davrandığında ve öfkelendiğinde ona şu anahtar sözcükleri söyleyebilirsiniz. “Benimle aynı fikirde olduğunu biliyorum ama az önce yaptığın gerçekten kabul edilemez.”

Öfkesi ve krizi hala geçmediyse ona kendi çocukluğunuzdan örnekler verin. “Ben de çocukken hatırlıyorum da benim annem babam da….” gibi. Bu şekilde çocuğunuz sizin de bir zamanlar çocuk olduğunuz ve bazı düş kırıklıkları yaşadığınızı anlayacak ve bu onun yumuşamasını sağlayabilecektir. Belki de bu onun durumu daha az dramatik görmesine de neden olabilecektir.

Eğer çocuğunuzun öfkesi ve krizi hala devam ediyorsa “Senin yüzünden…” gibi onu çok suçlayıcı kavramları kullanmadan “Ama biliyorsun ki sen benim çocuğumsun ve ben seni seviyorum” gibi konuşmalar da ortadaki kini ortadan kaldırmaya ve ana baba ilişkisini korumanıza yardım eder. Çocuğunuzla konuşmak için ilk hamleyi daima siz yapın.

Onun bitmez tükenmez isteklerine geçit vermeyerek ve bunun sorumluluğunu üzerinize alarak anne baba rolünüzü yerine getirdiğinizi hatırlayarak suçluluk duygusuna asla kapılmayınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir