Anasayfa » Pedagoji » Çocuğunuza Koyduğunuz İsimlere Dikkat Edin

Çocuğunuza Koyduğunuz İsimlere Dikkat Edin

Anne ve babalar çocuklarına kendileri için özel anlamlar olan isimleri veriyor. Fakat iyi niyetle konulan isimler, bazen alay konusu olabiliyor. Uzmanların bu konuda ailelere önemli uyarıları var.

ALAY KONUSU OLABİLİR

Aileler, onlara sevdiği isimlerle seslenmek istiyor. İsim tercihlerini de buna göre yapıyor. Kişilerin iyi niyetle koydukları isimler, bazen şaka hatta alay konusu olabiliyor. Uzmanlar bu konuda ailelere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Konuyla ilgili konuşan Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Suğur, “İlerde zor durumda bırakan politik isimleri kullanmanın pekte sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Diğer taraftan erkek olsun kız çocuğu olsun böyle alay konusu olabilecek isimlerden ailelerin kaçınması gerekiyor” dedi.

Uzmanların değindiği diğer önemli bir nokta ise cinsel kimliğe uygun isimlerin konması…

Prof. Dr. Nadir Suğur, “Her iki cinsel kimliğe uygun isimlere sahip olduklarında bu da yine çocuklar için alay konusu olabiliyor. Çocukların kişilik gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. O yüzden bunu yaparken de çocuğun kişiliğine, karakterine, cinsel kimliğine uygun isimler vermemin çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Aileler, çocuklarına isim verirken bir kere daha düşünmeli. İleride yanlış anlaşılabilecek durumların önüne en baştan geçebilir…

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Eğitiminde Harvard Üniversitesi Modeli

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Hardvard Üniversitesi çocuk eğitimi ve bilimi bölümü uzmanlarınca “Merhametli …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum