Anasayfa / Aile / Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Altın Öneriler

Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Altın Öneriler

Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çevre kütüphanelerin tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında, okulumuz kütüphanesinin aktif kullanımı için onu yönlendirin ve destekleyin.

Okuma alışkanlığının olmadığı bir ortamda çocukların, hatta yetişkinlerin okuma alışkanlığı edinmesi,okuma eyleminin bir çok kaynaktan destek görmesine bağlıdır.

Okuma alışkanlığını çocuk önce aile içinde, sonra okulda ve çevresinin okumaya yönelik tutumuyla edinebilir, geliştirebilir. Okula gittiğinde ilk kez kitaplarla karşılaşan çocuk evde hiç okuma uğraşı yoksa,okuma işlemiyle okulu özdeşleştirmeye başlayabilir.

Siz velilerimiz çocuklarınıza evde kitap okuma konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki önerilerden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 • Küçük yaşlarda, çocuğunuza özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal kitaplarını okuyarak temelleri atabilirsiniz. Böylece onun dünyasını zenginleştireceğiniz gibi birlikte okunan kitap, ana-babayı çocukla birbirine yakınlaştırır, iletişimi kolaylaştırır.
 • Evinizde hem sizin hem de çocuklarınızın kolayca ulaşabileceği, farklı türdeki kitapları içeren bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Eğer televizyonun karşısından kalkamayıp, kitap okuyamıyorsanız, çocuğunuzun da bir kitap kurdu olmasını beklemeyin. Yani ona model olun.
 • İlk adımı çocuğunuzun ilgi alanlarına yönelik kitapları edinmekle atın. (Spor, uçaklar, tekneler…vb.) Hatta bu kitapları çocuğunuzla birlikte seçin.
 • Çocuğunuzla birlikte alışverişe veya gezmeye gittiğinizde, bir kitapçıya ya da kitap-dergi reyonuna uğramayı ihmal etmeyin. Kitap sergilerini birlikte gezin. Bir kitabın ya da derginin seçilmesinde yol gösterici olun.
 • Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çevre kütüphanelerin tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında, okulumuz kütüphanesinin aktif kullanımı için onu yönlendirin ve destekleyin.
 • Armağan ve ödül listenizde mutlaka kitap bulunsun. Özel günlerde çocuğunuza kitap armağan etmek
 • Çocuğunuzun okuduklarını sizinle paylaşması için onu yüreklendirin.
 • Kitap okumasından dolayı göstermediği çabayı vurgulayıp, sürekli okuma yapması yönünde uyarmak yerine, kitap okuduğunda onu destekleyerek motive edin. Olumsuza değil, olumluya dikkat çekin. Unutmayın ki motivasyon büyük bir itici güçtür.
 • Kendinden küçük bir çocukla bilgilerini paylaşması için onu cesaretlendirin.
 • Yaşına uygun bir dergiye abone olması ya da düzenli bir şekilde takip etmesi için yol gösterici olun.
 • Siz de kısa ve uzun süreli yayınları (dergi, gazete) takip edip, bu konuda da çocuklarınıza örnek olun.

Sizin ve çocuğunuzun gecelerini süsleyen televizyon değil kitaplar olsun?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir