Anasayfa » Egitim » Çocuğunuza Karne Fobisi Yaşatmayın

Çocuğunuza Karne Fobisi Yaşatmayın

2012?2013 eğitim ve öğretim döneminin ilk yarısının bitimine az bir süre kaldı. Öğrencileri ise karne korkusu sardı. Kırık notlar karşısında ailenin vereceği tepkilerden kaynaklanan karne fobisi, çocukta depresif davranışlara neden olabiliyor.

Korkunun kalp çarpıntısı, terleme, mide ağrısı, titreme gibi fiziksel belirtiler de olduğunu belirten uzmanlar, ?Çocuğun okuldaki başarısı aileden aldığı eğitimle paralellik gösteriyor. Kötü bir karnenin arkasında çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmen-öğrenci ilişkisi, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi birçok de sebep olabilir. Zayıf bir notun sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemeli? diyor.

Karne fobisinde fiziksel belirtilere dikkat

Alpaslan Dartan (Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi Başkanı)

Karne fobisi, okul çağında bulunan çocukların kendilerini korunmasız ve yalnız hissettiklerinde ortaya çıkan bir durum. Karnesine aile ve çevresinin vereceği tepkinin farkında olan çocuklar bunlara yanıt verecek güçte olmayabilir. Bu nedenle çaresizlik hissi yaşarlar. Okulöncesine başlayanlarda okul fobisi olarak baş gösteren duygu durumu, özellikle ortaokul ve lise düzeyinde karne fobisine dönüşebiliyor. Korkuyu kaygı ve endişe durumlarında başa çıkılamaz bir duygu olarak tanımlamak mümkün. Aynı zamanda vücutta bazı fiziksel belirtileri de görülür. Tıkanma, boğulma, kalp çarpıntısı, terleme, mide ağrısı, titreme, ishal, kabızlık, el ve ayak parmaklarının soğukluğu, baş ağrısı bunlardan bazıları. Korkunun gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi durumunda ilk yapılması gereken şey ise psikolojik süreçlerin kontrol altına alınabileceği bir ortam hazırlamak olmalı. Psikoterapi yaklaşımları korku ve kaygının giderilmesinde kişinin bakış açısını değiştirir.

Öğretmenlere de çok iş düşüyor

Çocukların kişilik özellikleri 3-10 yaşları arasında belirginleşmeye başlar. Sosyal ve duygusal alanda desteklenmiş, olumlu iletişim becerileri kurmayı öğrenmiş olanlar başarı ve başarısızlıklarının sorumluluğunu alabilir. Ama özgüveni, farkındalığı ve sorumluluk bilinci yeterli olmayan çocuklardan daha fazla yakınma duyarız. Karne, öğrencinin çalışmalarını belirleyen bir değerlendirme sürecidir. Hem çocuklar, hem anne babalar için. Bu nedenle kırık notlarla karşılanan ebeveynlerin kendi tutumlarını da gözden geçirmelerinde yarar var. Çocukların birçoğu akademik başarısızlıklarında ailelerini yanlarında değil, karşılarında buluyor. Bunun sonucunda da sosyal ve duygusal açıdan yeterince beslenmeyen çocuklar yetişiyor. Öğretmenlere de bu anlamda çok iş düşüyor. Öğrencilerin olumlu özelliklerini destekleyici yaklaşımların yanı sıra geliştirilmesi gereken yönlerle ilgili de belirleyici olmaları gerekiyor. Başarısızlık nedenlerini iyi analiz etmiş bir öğretmenin öğrencisiyle kuracağı diyaloglarla geliştirecekleri stratejiler de artacaktır.

Zayıf notun nedeni birden çok olabilir.

Dr. Mehmet Yavuz (Nöroloji Uzmanı)

Birçok aile çocuklarına zayıf notlarından dolayı şiddet uyguluyor, onları cezalandırıyor. Karnesinde zayıf olan öğrencilerse bu durum karşısında karne sendromu yaşıyor. Karne fobisi, öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşısında ailenin vereceği tepkilerden korkması anlamına geliyor. Bu dönemde öğrenci yaşadığı şaşkınlık, korku ve endişe nedeniyle depresif davranışlar sergileyebiliyor, aileden ve okuldan uzaklaşabiliyor. Ailenin zayıf bir karne karşında gösterdiği tutum, öğrencinin tüm eğitim hayatında önemli rol oynuyor. Zayıf bir karnenin sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemeli. Çünkü çocuğun okuldaki başarısı aileden aldığı eğitimle paralellik gösteriyor. Kötü bir karnenin arkasında çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmen-öğrenci ilişkisi, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi birçok de sebep olabilir. Ayrıca öğrencinin gelişim sürecinde olması da derslerdeki başarıyı düşürürken algılarını başka yönlere de kaydırabilir.

Bu Dönemde Aileler Nasıl Davranmalı?

* Başarısızlığının alt sebeplerini inceleyin, okuldaki rehber öğretmenle ya da bir uzmanla çeşitli metotlar geliştirerek öğrencinin başarı düzeyini artırmaya odaklanın.

* Çocuğunuzu dinleyin ona birey olarak davranın ve yaşadığı sorunları küçümsemeyin.

* Karnesini başka çocukların notları ile kıyaslamayın. Bu durum çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.

* Baskıcı davranışlar sergilemeyin. Bu durum çocuğun derslerindeki başarıyı artırmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur.

* Öğrencinin yeteneklerini keşfedin ve onu bu yetenekler doğrultusunda yönlendirin.

* Çocuğunuzu eleştirirken yapıcı olmaya çalışın fakat kötü olan dersleri için de motive edici aktiviteler geliştirin.

* Başarsızlığını yüzüne vurmak yerine ona inandığınızı gösterin ve onu başarılı olacağına ikna edin.

* Başarılı karne getiren öğrenciyi ödüllendirirken abartmayın. Çocuğun büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışmasını sağlayın. Ayrıca hediyelerinizi okul başarısına katkı sağlayacak objelerden seçmeye özen gösterin.//hürriyeteğitim

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum