Anasayfa » Egitim » Çocuğunuza Doğru Bir Okul Seçme İçin Bu Hataları Yapmayın

Çocuğunuza Doğru Bir Okul Seçme İçin Bu Hataları Yapmayın

Çocuğunuz için doğru okulu bulmak mı istiyorsunuz? Velilerin en iyi eğitim deneyimini seçerken yaptıkları başlıca üç yanlışı yapmaktan kaçının.

Bir Okulu Koridorlarına Göre Değerlendirmeyin

Okul açık yeşile boyanmış ve koridorlar nesli tükenme tehlikesi altında olan yağmur ormanları hayvanlarının heykelleriyle süslenmiş olabilir. Ya da kasvetli ve karanlık bir ortam sizi karşılayabilir. Ne olursa olsun,gelişigüzel ve yüzeysel bir okul turunun sizi okuldan soğutmasına izin vermeyin. (Unutmayın: fiziksel olarak kötü durumda olan bir okul bile yaşadığınız yerdeki en iyi öğretmenlere ve programa sahip olabilir.)

Bir okulu gerçekten tanımak istiyorsanız, okulu en önemli yerinde tanıyın, sınıfa girin. Bir okulu ciddi anlamda düşünüyorsanız, birkaç derse girip gözlem yapmak için izin isteyin. Öğretmenlerin ne kadar katılımcı, aktif ve ilham verici olduklarını görün. Öğrencilerle iyi etkileşim kuruyorlar mı?

Sadece Birinci Sınıf Dersine Bakarak Okul Seçmeyin

Küçük çocuğunuzu büyük bir çocuk olarak gözünüzde canlandırmak zordur ama sizin çocuğunuz da yakında yeterince büyüyecektir. Bu yüzden, daha üst sınıf seviyelerini de dikkatle inceleyin. Çocuklar mutlu ve ilgili görünüyorlar mı? Sınıf duvarlarında neler var? Sınıf düzeni nasıl? Okul daha büyük çocuklara ne tür özel olanaklar sunuyor?

Yerini Dikkate Almadan Okul Seçmeyin

Veliler okula çok zorlanmadan ulaşabilmeli. Aynı zamanda, çocuklar başka çocuklarla oyun oynamak için kolaylıkla randevulaşabilmelidir. Okul sonrası aktivitelerin ardından eve rahat ulaşabiliyor mu?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocukların Maruz Kaldığı Zorbalık Türleri

Zorbalık türleri doğrudan zorbalık ve dolaylı zorbalık olarak sınıflanmaktadır. Doğrudan zorbalık fiziksel ve sözel saldırı …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum