Anasayfa / Aile / Çocuğunuz Yada Siz Soru Sormuyorsanız Korkun

Çocuğunuz Yada Siz Soru Sormuyorsanız Korkun

Büyük bir bilim adamına, yetişmesindeki en büyük etkenlerin neler olduğunu sormuşlar. Bilim adamı, Annem,” demiş. “Annem, okuldan döndüğüm her gün, ‘Bugün güzel bir soru sordun mu?’ derdi. Beni yetiştiren en önemli etken budur.”

Soru sormak zekanın işlerliğidir. Eğer soru sormayı durdurursanız, soru sormaya izin vermezseniz o ortamda zeka işlerlik kazanamaz, kişilik gelişemez. Sorusu olmayan, hep yanıtı olan olan bir kültür geri kalmış kültürdür.

Çocuklar çok soru sorarlar. 3-4 yaşından başlayarak bıktırıncaya kadar soru sorarlar. Dünyayı keşfetmek,olan biteni anlamak canlı algılarının hedefidir. Algılarıyla zenginleşen dikkatleri belleklerini oluşturur, sonra da, “Neden öyle olmus?”, “Bu niçin böyle?” diye muhakeme temelini ararlar. Onları yanıtlamazsanız, araştırmazsanız, susturursanız, durdurursanız bir süre sonra  kendiliklerinden susarlar,susmanın rahat etmek olduğunu öğrenirler. Siz rahat edersiniz ancak çocuğun zekası da engellenmeyi öğrenir. Soru sormak basit bir zihinsel işlem degildir. Soru sormak;

 1. Cesaret,
 2. Merak,
 3. Kararlılık,
 4. Sonucu göğüsleyen bir direnç gerektirir.

Eğer bütün bunlara sahip degilseniz, soru soramazsınız,yapacağınız iş de yanıtları dinlemek olur.Bizler neleri merak ederiz, sorarız? Bilgisayarların yeni bulunduğu döneme ilişkin bir anekdot vardı sizinle paylaşayım,

“Bütün milletlerin temsilcileri bilgisayarın karşısına geçmişler, soru soruyorlar. Bilgisayar da kısa ve yoğun bir işlemden sonra soruyu yanıtlıyor. Bizim temsilcimize sıra gelince sorusunu soruyor: “Ne var, ne yok?” Bilgisayardan bir süre işlem yapıldığına ilişkin sesler geliyor ama bir türlü yanıt gelmiyor, sonunda elektrik şalterleri ve dumanlar içinde kalan bilgisayar iflas bayrağını çekiyor.”

Gerçekten,ne demektir. “Ne var, ne yok?” Bu aslında bir soru değildir, bir dolgu konuşmadır.Karşılaştığımız zaman birbirimize sorduğumuz soruların çoğu da basma kalıptır ve anlamsızdır.

Ne yapiyorsun? (Anlamsiz bir sorudur, soruyu soran karşısındakinin ne yaptığını çok iyi bilmektedir zaten).

Nasil gidiyor? (bu sorunun da belirgin bir hedefi yoktur, öyle laf olsun diye sorulmustur karşısındaki de belirsiz bir el işareti yaparak “ne olsun” gibi, “idare eder” gibi dogru yanıtlar verir.

İşler ne alemde? (Bu soruyla da hangi işlerin kastedildiği belli değildir, öyle sorulmuştur. Yanıt da aynı yüzeysellikte olur).

Sorduğumuz sorular genel olarak kişiseldir ya da kişilerin özel hayatlarına duyulan merakın ürünüdür. Birisiyle karşılaşıldığı zaman sorulan;

 • “Nerelisin?”,
 • “Kimlerdensin?”,
 • “Ne iş yapıyorsun?”,
 • “Nerede oturuyorsun?”,
 • “Evli misin?”,
 • “Çocuk var mı?”,
 • “Çocuklar iyi okuyor mu?” gibi soruların tümü de güvenlik soruşturmasıdır.

Bu sorularla karşısındakinin güvenilir olup olmadığı araştırılır. Çevreyle ilgili sorular da kişilerin ne yapıp yapmadığı, ne alıp almadığı, nerelere sahip olduğu türünden dedikodu sınıfına giren merak sorularıdır.Çocuklara sorulan sorular da sığlığın ve çocuklara değer vermemenin göstergesi değil midir?

 • Anneni mi seviyorsun, babanı mı?
 • Bizim çocuğumuz olur musun?
 • Kazağını bana verir misin?
 • Çocuk biraz büyükse “okulu ve dersleri” sorulur.

Bu soru tipleri gerçekte “soran bir ilgi”yi göstermez. Bilimle, kültürle, sanatla ilgili merak soruları ancak bu konularla gerçekten ilgili olanların bir bölümünde görülür. O Çevrelerin de önemli bir bölümünün soruları degil, başkalarına aktarılması gereken yanıtları vardır. Soru sormayı eğitiminize koyabildiğiniz zaman eğitiminiz başlamış olacaktır. Soru sormayı kültürünüze sindirdiğiniz zaman uygarlık yoluna girmiş olacaksınız.

İyi bir sorunuz var mı? 

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dört Yaş Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

4 yaşına gelen çocuk, artık 3 yaşında olduğundan daha sakin, daha uyumlu ve hareketlerini daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir