Anasayfa / Pedagoji / Çocuğunuz Küfür Ediyorsa Neler Yapmalısınız?

Çocuğunuz Küfür Ediyorsa Neler Yapmalısınız?

Kötü söz yani küfür yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarında hayatını olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklardan biridir. Peki çocuklarınız neden küfür eder, nasıl bu alışkanlıktan kurtulurlar.

Küfür üç temel gruba ayrılır.

1) Ya beddua etmek yada birine zarar verilmesi dileğini yansıtan konuşma biçimi,

2) Cinsel içerikli küfürler, müstehcen konuşmalar,

3)Kişiliğe yönelik küfürler,

Neden Küfür Ederiz

  1. Dikkat çekme:Bazı çocuklar ana-babadan yeterli ilgiyi göremiyorlarsa, dikkat çekmek için küfrederler.
  2. Sarsılma:Bazı çocuklar için yetişkinleri şok etme, rahatsız etme eğlenceli olabilir.
  3. Ağızdan kaçıverme:İnsanlar da engellenme yada kızgınlık hissedildiğinde yada fiziksel bir gerginlik olduğunda küfür ağızdan çıkıverir.Çok engellenen, yaşama alanı çok daraltılan çocuk, kızgınlık olarak küfredebilir.
  4. Savunma:Bazıları için kötü söz söyleme bir savunma davranışıdır.Küfür etmenin tam anlamıyla yasak olduğu çevrede yetişenler, isyan ederek bağımsızlıklarını göstermek isterler.
  5. Olgunlaşma:Bazen de çocuklar yetişkin olmanın bir sembolü olarak, kötü söz söylerler.
  6. Akranları tarafından onaylanması
  7. Zevk alma

Ne yapılmalıdır?

Örnek oluşturma: Eğer kaba ve küfürlü bir konuşma eğilimini kendinizde engelleyebiliyorsanız,çocuğunuzda bu kontrolü sizi taklit ederek öğrenecektir.

Dürtülerini ifade edebilme: Eğer çocuk, size olan kızgınlığını rahatlıkla dile getirebiliyorsa, bu özgürlüğe sahip ise, olumsuz duygularını belirtmek için daha az küfürlü sözcük kullanacaktır.

Tartışma: Bu kelimeler bir kağıda yazılarak tanımlanır ve daha sonra tartışılır.

Önemsememek: Çocuklar kötü sözcükler kullandığında,anne-babalar bu duruma pek fazla üzülüp şaşırmıyorlarsa, çocukların bu sözcükleri söylemeleri için bir nedenleri kalmayabilir.

“Dilsizlik Oyunu”: Ana-babalar böyle durumlarda şoke olmaktan çok, sessizlik oyunu oynayarak çocuğu yönlendirebilirler. “senin kullandığın kelimenin anlamı nedir?”, “anlamıyorum”, denilerek çocuktan yanıtlaması istenir.

Yaratıcı olmaya özendirmek:Yaratıcı uğraşlar, yazınsal faaliyetler, spor vb. Yaratıcılığı artırıp kötü söz kullanımını engeller.

Kötü sözcüklerin yıpratılması:Çocuk bu kelimeyi kullandığında 5 dakika boyunca bu kelimeyi söylemesini isteyin. Büyük olasılıkla bir daha kullanmayacaktır. Söylemek istemediği zaman, ancak kötü sözcüğü kullanmaktan dolayı verilen cezayı uyguladıktan sonra, istediğini yapabileceğini söyleyin.

Ciddi cezalandırmama: Eğer çocuğunuzu, döverek, bağırarak, tehdit ederek cezalandırırsanız; çocuğunuz bu kelimeleri yakalanıp cezalandırılmamak için, gizlice kullanmayı öğrenir.

Uygun olmayan bu sözcüklerin yerine, uygun kabul edilebilir sözcükler kullanması için çocuğu bilgilendirmek gerekir.Çocuk olumlu sözcük kullandığında, çocuğun övülmesi teşvik edilmesi gerekir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Yorum Var

  1. Seyma Kara

    Özellikle küfür ve kötü konuşma çocuklar için alışkanlık haline getirilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir