Anasayfa / Pedagoji / Çocuğunuz Kendi Kararlarını Alabilmeli

Çocuğunuz Kendi Kararlarını Alabilmeli

Anne ve babaların gerçekçi beklentilere sahip olması ve çocuğun ihtiyaç, istek ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak karar alması gerekmektedir.

Ebeveynler, kendi yaşamlarında eksikliğini duydukları, bitmemiş işlerini çocukları üzerinde tamamlamak istemeyebilir. Bazı mükemmeliyetçi ebeveynler iyi eğitim gördükleri için çocuklarının ihtiyaçlarını dikkate almaksızın onları da iyi okullara göndermek isterken, bazı anne-babalar ise kazanamadıkları ya da imkansızlıklar nedeniyle gidemedikleri okullara çocuklarını göndermek için çabalayabiliyor. Bu durumdaki ebeveynler hem kendilerini hem de çocuklarını yıpratan bir yarışta olduklarını fark etmiyor.

Çocuğun özerkliğini kazanması ve yaşama sağlıklı bir biçimde uyum sağlayabilmesinde en önemli belirleyicidir. “Ebeveynin çocuğuyla ilgili beklentilerini gerçekleştirmeye çalışması yorucudur. Üstelik beklentisinin aksine bir tepki ya da sonuçla karşılaşma olasılığı yüksek olabilir. Öğrencinin okuldaki başarısı düşebilir. Beklentileri karşılanmadığında ise ebeveyn için sonuç büyük bir keyifsizlik, hayal kırıklığı ve üzüntü olabilir. Bu davranışlar daha sonra hem çocuklarda hem de anne-babalarında öfke, depresyon ve kaygı gibi duygularla başa çıkma güçlüğüne yol açabilir.

Ebeveynlerin kendisini ve çocuğunu tanıması, çocuğunun gereksinimleri tespit etmesi çok önemlidir. “Her yaşamın farklılıkları olduğunu göz önünde bulundurarak kişinin kendi yaşamında yapabileceği, kendisine keyif veren ve kendisini iyi hissettirecek etkinlikleri uygulaması önemlidir. Anne ve babanın özellikle ders konusunda sorumluluğu çocuğa bırakması, sonuca değil, çabaya odaklanarak esnek bakış açısı kazanmak 6rahatlatıcı olacaktır.

Aile içinde temel hedef, çocuğun bireysel olarak ayrışan, sevgi ve sosyal konumu tehdit eden ailesel ya da diğer baskılara karşın bireyin gerçek kendisi olabilme yeteneğini güçlendirmek olmalı. Ebeveynler elbette çocuğuna yol gösterici olabilir. Anne ve babanın, çocuğuyla ilgili kararlarda onun ihtiyacını ve isteğini göz önünde bulundurarak seçimi ona bırakması, zorlandığında destek olması ailenin yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yeni Nesil Anne Babalar Çocuk Oyuncağı

Günümüz anne-babaları çocuğa sınırlarını öğretmekte tutuk davranıyor, özgüven aşılamada abartıya kaçıyor ve net bir ses …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir