Anasayfa » Pedagoji » Çocuğunuz İçin Yapabileceğiniz En İyi Şeyler

Çocuğunuz İçin Yapabileceğiniz En İyi Şeyler

Tüm anne babalar çocukları için doğru olanı yapıp yapmadığını kafasında sorgular. En sık sorulan soru ise ”Çocuğum için yapabileceğim en iyi şey ne?” sorusudur. İyi bir ebeveyn olmak demek, çocuklarınıza her istediğini vermek demek değildir. İyi bir ebeveyn olmak, onlara yetenekler aşılamak ve ilgi ve sevgi göstermek demektir. İşte size çocuklarınızı yetişkinlerin dünyasına hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi şeyler

Parayı idare etmek, çocuklarınızın en çok öğrenmesi gereken konulardan biridir. Fakat pek çok insan çocuklarını yetiştirirken bunu öğretmeyi atlar. Siz, çocuklarınıza para konusunda akıllı davranmayı öğretin, bu gerçekten de ileride çok işlerine yarayacak bir yetenektir.

Birçok anne baba çocuklarının kendi istedikleri kişi olmalarına izin vermemekte. Bazıları yetişkin çocuklarına, çocuklukları senelerce öncede kaldığı halde, hala kendilerinin bir kopyası gibi davranmaktalar. Fakat bir ebeveyn olarak siz çocuğunuzu bağımsız ve kendine has bir kişilik olarak yetiştirirseniz, doğru iş yapmış olursunuz.

Maalesef her anne baba, çocuklarının kendi kişiliklerini ve ilgi alanlarını oluşturmalarına izin vermiyor. Siz de onların gittiği yoldan gitmenizi isteyen anne babaya sahip olmuş olabilirsiniz ama siz bu hataya kendi çocuğunuzu yetiştirirken düşmeyin. Çocuklarınızı yetiştirirken her zaman kendi kişiliklerini, kendi doğrularıyla oluşturmalarına izin verin.

Her çocuk akademik başarı gösteremeyebilir ama sizin göreviniz, çocuğunuzun eğitimi için çok çalışmasını teşvik etmektir. Farklı yetenekler, onların, ileride başarılı olmalarını sağlayacak şeylerdir. Bu nedenle de çalışmak son derece önemlidir. Siz de bir ebeveyn olarak en önemli konuları şeçip, onların da en çok eğlendikleri konuları seçmesini teşvik etmeli, geri kalan ve çok da ilgilerini çekmeyen konuları çalışmaları için onlara yardım etmelisiniz.

Kaç defa kendinize, ”Keşke annem/babam bana bunu öğretmiş olsaydı.’’ dediniz? Eğer evdeki eşyaları tamir etmeyi, araba lastiğini değiştirmeyi ya da kıyafetleri dikip düzeltmeyi biliyorsanız, bunları çocuklarınıza da öğrettiğinizden emin olun. Bunları bilmek onlara para ve zaman kazandıracaktır. Özellikle de, kız ya da erkek çocuk gözetmeden, onlara yemek pişirmeyi öğretin!

Çocuklarınıza daima adil davranın ve hepsine eşit miktarda zaman ayırın. Sizin için önemli olmayan, küçük bir ayrıntı, çocuğunuz için çok önemli olabilir. Bu nedenle eğer abisini maça götürüyorsanız, kız kardeşi de müzik dersine götürebilirsiniz. Bütün çocuklarınızın, anne babaları olmadan da kendilerine ait zamanlarında bir şeylerle meşgul olmalarına olanak tanıyın.

Paralarını nasıl idare etmelerini çocuklarınıza öğretmeniz çok önemli ama aynı zamanda onların her istediklerini alamayacaklarını da bilmeleri gerekir. Onları şımartmak, ileride onların yararına olmayacaktır ve bu nedenle de onların erkenden sahip olabilecekleri şeylerin sınırlı olduğunu ve istedikleri bir şeyi elde etmek için çalışmaları gerektiğini bilmeleri son derece önemlidir.

Son olarak, çocuklarınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri onlara sevgi ve ilgi göstermektir.Bu,onların kendilerine güvenli birer yetişkin olmalarını sağlayacak yegane şeydir. Onların aileleri tarafından sevildiklerini hissettiklerine emin olun, tabii onları çok da boğmadan!

Dünyadaki en zor iş ebeveyn olmaktır. Bu nedenle de, doğal olarak, pek çok anne baba kendileri hakkında zaman zaman şüpheye düşerler. Büyük bir ihtimalle siz elinizden gelenin en iyisini zaten yapıyorsunuzdur ama bugün size önerdiklerimiz gözden bir şeyi kaçırıp, kaçırmadığınızı fark etmenizi sağlayacaktır. Onlara bağımsız birer birey olmayı, önemli değerlere sahip çıkmayı öğretin ve büyüyüp, kendi yuvalarını kurup,size torunlar vermelerini bekleyin. Sonuçta bir anna baba daha ne ister ki?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum