Anasayfa » Pedagoji » Çocuğunuz İçin Ne Zaman Psikoloğa Gitmelisiniz?

Çocuğunuz İçin Ne Zaman Psikoloğa Gitmelisiniz?

Çocukların gelişim süreçlerinde yaşanan bazı olumsuz durumlar zamanında müdahale edilmediği zaman çokta büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru zamanda doğru kişiden çocuklarımız için psikolojik yardım almaktan çekinmemeliyiz. Peki ne zaman bir çocuk psikoloğundan yardım almanız gerekiyor bu soruyu cevaplayacağız.

Aile içi ilişkilerde büyük krizler yaşanıyorsa ve çocuk bu durumdan derin bir şekilde etkileniyorsa.

Ayrılık, boşanma, işsizlik, aile bireylerinden birisinin yaşadığı önemli bir hastalık, kaza, ölüm ve yas gibi aileyi derinden sarsan kuvvetle ihtimal çocuğun da derinden etkileneceği olaylar varsa.

Okuldan, doktorunuzdan, bakıcınızdan ya da bir arkadaşından gelen uyarılar yoğunlaştıysa.

Çocuğunuz yaşına göre öğrenmekte güçlük çekiyor, düşünsel ve duygusal gelişiminde gecikme oluyorsa.

Akranlarına göre birtakım farklı yönlerini gözlemliyorsanız: Sürekli sızlanmak, uyumakta güçlük çekmek,

Yatağını ıslatmak, arkadaş edinememek, oyun oynamamak gibi.

Çocuğun bazı yönlerden gelişiminde dengesizlik hissediyorsanız ve bu dengesizlik onu rahatsız ediyorsa; örneğin fiziksel gelişimi mükemmel olduğu halde duygusal gelişiminde bir yavaşlık varsa (çocukça hareketler yapmak, içine kapanıklık, çevreyle iletişim kuramamak gibi)

Tavırlarında ve ruh halinde ani değişiklikler yaşıyorsa: Örneğin uyku ve beslenme düzensizlikleri, düzgün konuşuyorken kekelemeye başlamak gibi. Okulda ders dinlerken veya ders çalışırken dikkatini toparlayamıyorsa.

Sürekli altını ıslatıyorsa ve çocuk doktorunuz bunun bir fizyolojik nedeni olmadığını iddia ediyorsa.

Belirtilere Dikkat Edin

  • Çocuğunuz dikkatini toparlayamıyorsa,
  • Sürekli gergin, huzursuz ve sinirliyse,
  • Uyku düzensizlikleri yaşıyorsa,
  • Aşırı halsizlik ya da hareketlilik varsa,
  • Sürekli suçluluk duygusu çekiyorsa,
  • Aniden içine kapanma ya da ortamdan bağımsız hareketli davranıyorsa,
  • Ergenlik dönemindeki çocuğunuz sürekli zamanını kendi odasında geçiriyorsa,
  • Tüm bunlar sonradan tehlikelere yol açacak sorunların sinyalleri olabilir. Bu sinyalleri dikkate alın.

Bir Uzmana Başvurmak İçin Sorun Çıkmasını Beklemeyin

Büyük çoğunlukla anne babalar çocuklarında gözle görülecek bazı davranış problemleri ortaya çıktığında yardım almayı seçmektedirler. Bu durumda psikolog, problem iyice kökleşmiş ve derinleşmiş bir haldeyken aile ve çocukla karşılaşır.

Ailelerin büyüyünce geçer şeklindeki önyargısı tedaviyi geciktirmektedir. Bir kere şu tespiti yapalım; büyüyünce geçmez, daha da güçleşir. Çocuğun psikolojik gelişiminde gözle görülür herhangi bir aksama olmadan da çocuğun psikolojik gelişimini anlamak ve bilgilenmek için uzmana başvurulmalıdır.

Özellikle okul öncesinde çocuğun hemen her yaşında anne baba olarak; bilgilenmek,  varsa soru işaretlerine cevap bulmak için gidilir. Bebeğe hazırlanmak, bebekle ilişki kurmanın psikolojik yönlerini keşfetmek, varsa ilk çocuğu kardeş doğumuna hazırlamak, yuvaya hazır olup olmadığını, ilkokula hazır olup olmadığını anlamak vs. gibi sağlıklı gelişimle ilgili bilgiler almak için gidilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir