Anasayfa / Egitim / Çocuğunuz İçin En Uygun Okula Nasıl Karar Verebilirsiniz

Çocuğunuz İçin En Uygun Okula Nasıl Karar Verebilirsiniz

Birçok çocuk için, okul öncesi eğitim okula hazırlığın ilk adımdır. Okul öncesi eğitimi, paylaşmayı ve yönergelere uymayı öğrenmek ve ilkokul öğreniminin temelini atmak için bu dönem bir fırsattır.

İşte çocuğunuza uygun en iyi okul öncesi kurumu bulmak için ipuçları:

Okulları mutlaka ziyaret edin: Bazı soruların cevabını bir telefon konuşmasında öğrenebilirsiniz (eğitim ücreti gibi) ama içine girip öğretmenlerle ve yöneticiyle tanışmadan bir okul öncesi kurumunun nasıl bir yer olduğunu anlayamazsınız.

Referansları kontrol edin: Olumlu söylenti güçlü bir onaydır. Belli bir okul öncesi kurumu hakkında olumlu bir söylenti varsa, velilere neden burayı bu kadar övdüklerini sorun.

Başka velilerle görüşün: Arkadaşlarınıza, komşularınıza, çocuk doktorunuza, büyük çocuğunuzun öğretmenine ? güvendiğiniz insanlara danışın ve size kaliteli bir okul öncesi eğitim merkezi önermelerini rica edin.

Çocuğunuz okulu test etsin: Okulu çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Çocuğunuzun ve öğretmenlerin nasıl etkileşim kurduğunu ve okul ortamında rahat hissedip hissetmediğini görmek isteyeceksiniz. Öğretmenler çocuğunuzu tanımaya çalışıyorlar mı? Çocuğunuz aktivitelerden keyif alıyor mu?

Bunlara dikkat!

Okul, çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun mu?

Farklı okulları incelerken, çocuğunuzun kişiliğini ve öğrenme stilini düşünün ve çocuğunuzun ortama nasıl uyum sağlayacağını gözünüzde canlandırmaya çalışın.

Okul ailenizin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okul şehrinizdeki veya yaşadığınız yerdeki en popüler okul bile olsa, ailenizin temel gereksinimlerini karşılamadıkça kararınızdan pişmanlık duyabilirsiniz. Okulun saatleri yetişkinlerin çalışma saatlerine uygun mu? Yeri size yakın mı? Ücretini karşılayabiliyor musunuz?

Çocuğunuza uygun mu?

Okulun disiplin felsefesi nedir?

Çocuğum burada güvende olacak mı?

Ne kadar veli katılımı bekliyorsunuz veya istiyorsunuz?

Sınıf düzeni nasıl?

Çocukların ne kadar serbest oyun zamanları var?

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir