Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Çocuğunuz Ders Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz Ders Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocuklar için ders çalışmak bir görev olmaktan ziyade bir yük olarak algılanmaktadır. Öyle ki ders çalışmasını istediğin her defa size yine olumsuz bir tepki vermeleri de bundandır.

Peki başarılı bir çocuk yetiştirmek istiyor ve bununda ders çalışma ile mümkün olacağına inanıyorsanız ne yapmalısınız hiç düşündünüz mü?

Başarı göreceli bir kavramdır. Bir öğrenci ve ailesi için herhangi bir dersten alınan 90 puanlık bir not başarı iken bir başka aile ve çocuk için bu not aynı sistemde aynı okulda aynı şartlarda başarısızlık olarak algılanabilmektedir. Bu derece göreceli olan başarı ve başarısızlık durumu da aileleri ve öğrencileri olumsuz yönde etkileyebilmekte ve birçok sosyal ve psikolojik probleme yol açabilmektedir.

Çocuğunuz ders çalışmıyor veya beklentilerinizin altında kalıyorsa ne yapmalısınız;

Çocuğunuzu İyi Tanıyın

Çocuğun genel akademik potansiyeli hakkında yeterince bilgi edinin. Onun akademik performansı, bilgi ve beceri düzeyi ile başarısı arasındaki doğru orantıyı görmezden gelmeyin. Potansiyeli 50 olan çocuğunuzdan sürekli 100 beklemek onu başarılı kılmak yerine günden güne daha başarısız bir yola sürükleyecektir.

Çocuğunuzun Sağlığına Dikkat Edin

Çocukların öğrenmelerinin önünde bazen farkedilmeyen birçok sağlık problemi yatabilmektedir. Bunun için özellikle görme ve işitme alanlarında çocuğunuzun sağlıklı  olup olmadığından emin olun

Okulla İyi İlişkiler Kurun

Çocuğunuzun devam ettiği okulla olan ilişkinizi olumlu bir şekilde geliştirin. Belirli aralıklarla çocuğunuzn okul ve öğretmenleriyle görüşün. Bilgi alışverişinde bulunun. Sadece bir problem olduğunda okula gidin.

Çocuğunuzla Çalışın

Çocuğunuz ders çalışırken onun yerine derslerini yapmayın ama o ders çalışırken ona zaman ve ilginizi ayırdığınızı gösterin. Örneğin televizyonu kapatıp kulağınızı ona verin.

Cesaretlendirin

Çocuğunuz başarısızlık yaşadığında bu başarısızlığın çözülebilir bir problem olduğunu ona hissettirin ve motivasyonun düşmesine engel olun.

Kendisini Planlamasın Yardımcı Olun

Çocuğunuzun kendisine bir ders çalışma programı hazırlaması ve uyması konusunda yardımcı olun. Planlı ve düzenli bir çalışma ortamı yaratmaya çalışın.

Son olarak çocuğunuza olan güven ve sevginizi belirtin. Onu derslerine göre değil kişiliğine göre sevdiğini ve ondan vazgeçmeyeceğinizi açıkça ifade edin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okul Başarısında Ailenin Rolü ve Önemi

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: