Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Eğitsel Rehberlik / Çocuğumuzun Sınavlarda Aldığı Not ya da Puanlar mı Yoksa Çabası mı Önemlidir?

Çocuğumuzun Sınavlarda Aldığı Not ya da Puanlar mı Yoksa Çabası mı Önemlidir?

Çocuğunuz, başarı gelişimini takip edebilmek için bir göstergeye ihtiyaç duyabilir. Not ya da puanlar, bu bakış açısıyla önemli olabilir.

Ancak öğrenci ile ilgili değerlendirme yapabilmek için elbette ki ?çaba? faktörünün üzerinde durulması gerekmektedir.

Çünkü çabasının karşılığında istediği notu alamayan öğrencilerin yaşadığı hayal kırıklığı ve kendisi hakkında verebileceği olumsuz etiketlendirmeler (?Ben tembelim?, ?Ben başarısızım?) onun gelecekteki akademik çizgisini önemli ölçüde etkileyebilir.

Oldukça iyi bir denge üzerine oturtulması gereken değerlendirmelerde, anne-baba olarak sizlerin destekleyici ama gerçekçi yaklaşımları oldukça önem taşıyacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir