Anasayfa » Pedagoji » Çocuğumuza İnternet Kullanırken Nelere Dikkat Etmesini Söylemeliyiz?

Çocuğumuza İnternet Kullanırken Nelere Dikkat Etmesini Söylemeliyiz?

İnternette sohbet ederken, mesaj panosuna mesaj gönderirken, ya da mektup arkadaşınızla mektuplaşırken, adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizi ve sizin kredi kartı numaranızı asla vermesini konusunda bilgilendirme yapabilirsiniz.

Web sitesinin “Güvenlik Politikası”na bakın ve sitenin bilgi istediğinde bunlarda nelere dikkat etmesi gerektiği üzerinde durulabilir.

İnternette çocuğunuzla birlikte gezinin.  Zaman zaman ziyaret ettiğiniz siteleri paylaşın.

Bir aktiviteye ya da oyuna katıldığında sizinle de bunu paylaşmasını söyleyin. Çocuğunuzun arkadaşlarını ve gittiği yerleri nasıl bilmeniz önemli ise, gezdiği siteleri de sizinle paylaşması konusunda onu yüreklendirin.

Bazı insanların kötü niyetli olabileceklerini ve çocuk olmadıkları halde çocuk gibi davranabileceklerini, ayrıca yeni tanıştığınız kişilerden aldığınız mesajları ailece paylaşın güvenmediğiniz mesajlara cevap vermeyin.

Ailece karar vermeden Internet aracılığıyla hiçbir şey satın almayın ve hiçbir koşulda kredi kartı numarası vermeyin

Sizinle beraber karar vermediği hiçbir formu doldurmaması ya da hiçbir yarışmaya katılmamasını söyleyin.Ayrıca girdiğiniz sitenin bir güvenlik politikası olup olmadığını kontrol ederek ve verdiği bilgilerin başkaları ile paylaşılmayacağı konusunda güvence verip vermediğine bakmasını, aksi halde hiçbir şekilde kişisel bilgi vermemesi konusunda bilgilendirin.

İnternette hiçbir tartışmaya ya da kavgaya katılmamalarını eğer biri sizinle tartışmaya ya da kavgaya yeltenirse, ona cevap vermemelerini ve bunu sizinle paylaşmalarını isteyin.

Eğer hoşlanmadıkları bir şeye rastlarlarsa ya da, sizin görmenizden hoşlanmayacakları bir şeye rastlarlarsa, geri tuşuna basmalarını ya da oturumdan çıkmalarını öğretin.

Sizinle her zaman bilgisayar ve Internet konusundaki kurallara uyma konusunda işbirliği içinde olmaları ve internetle ilgili başlarına ne gelirse gelsin sizinle paylaşmalarını sağlayın.

Tanımadığı kişilere İnternette kullandığınız adınızı ya da parolanızı söylemesinin önemini belirtebilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum