Anasayfa / Pedagoji / Çocuğumuz Tuvalete Gitmeyi Reddediyorsa Ne Yapmalıyız?

Çocuğumuz Tuvalete Gitmeyi Reddediyorsa Ne Yapmalıyız?

Tuvalete girmeyi reddetme birçok çocukta görülen ve mutlaka önüne geçilmesi gereken bir sorundur.Aksi takdirde çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaşacaktır. Bu çocuklar tuvalet ihtiyaçları olduğu halde kendilerini sıkar ve tuvalete girmeyi ısrarla reddederler.

Ne Yapabilirim?

Çocuğu tuvalete girmeye zorlamak yapılabilecek en büyük hatadır.Bazı ebeveynler tehdit ve ceza gibi yöntemler kullanıyorlar.Bu şekilde kesinlikle sonuca ulaşılmaz.Çocuğun tuvalete girmemesinin sebebi anlaşılmalıdır.

Soruna neden her ne ise ortadan kaldırılarak çözüme ulaşılabilir.Mesela, tuvalet ortamının soğukluğu,aydınlatma şartları, tuvaletin ev içerisindeki yeri, çocuğun yaşadığı beden sağlığına ilişkin bir durum, ebeveynin dikkatini çekme, utanma vb. sebepler çocuğun tuvalete girmesini engelliyor olabilir.Bu sebepler artırılabileceği gibi çocuktan çocuğa değişebilir.

Ebeveyn sorunun nedenini anlayamadıysa mutlaka bir uzmandan yardım istemelidir. Unutulmamalıdır ki sorunun nedeni anlaşılamazsa çözümü gecikecektir.Eğer hiçbir neden yoksa birtakım oyunlar veya anlaşmalarla çocuk tuvalete girmeye ikna edilebilir.

Bu süreç içinde ebeveyn kendi tuvalet ihtiyacı olduğunda bunu çocuğun yanında dile getirmelidir.İhtiyacını gördükten sonra bunun ne kadar yararlı olduğunu çocuğun duyup anlayabileceği şekilde dile getirmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir