Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Mesleki Rehberlik / Çocuğumuz Meslek Seçimi Konusunda Kararsız. Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

Çocuğumuz Meslek Seçimi Konusunda Kararsız. Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

Bireyin mesleği konusunda karar verebilmesi için öncelikle kendi özelliklerini fark etmesi, beklentilerini ve değer yargılarını gözden geçirmesi, seçmeyi düşündüğü meslek veya mesleklerle ilgili bilinçli bir araştırma yapması gereklidir.

Dönemsel özelliklerinin de etkisiyle bu süreçte çelişkiler yaşayan gence aile yol gösterici olabilir.Dikkat edilmesi gereken nokta ailenin zorlayıcı, etki altında bırakıcı, kendi beklenti ve değer yargılarına göre yönlendirici olmamasıdır.

Siz değerli anne babalar da bilinçli bir tutum sergileyebilmek için en az öğrenci kadar bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Biz çocuğumuzun doktor olmasını istiyoruz ama o müzisyen olmak istiyor. Nasıl uzlaşabiliriz?

Meslek seçimi özellikle çocuk için oldukça önemli bir karardır. Çünkü seçeceği meslek onun geleceği için belirleyici bir aşamadır. Siz bu noktada çocuğunuza seçiminde gerekli durumlarda yönlendirici, destekleyici ve ilgi-yeteneklerini keşfetmesine yardımcı bir tutum içerisinde olabilirsiniz.

Ebeveynler ile ergenlik sürecinin tüm ağırlığını üzerinde taşıyıp yaşayan çocuk arasında değer yargıları,beklentiler, yaşama bakış gibi konularda farklılıklar olması doğaldır. Önemli olan bunların saygı, sabır ve paylaşımla aşılabilmesidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir