Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Eğitsel Rehberlik / Çocuğumuz Ders Çalışırken Dikkatini Toplayamadığını İfade Ediyor. Ne Yapabiliriz?

Çocuğumuz Ders Çalışırken Dikkatini Toplayamadığını İfade Ediyor. Ne Yapabiliriz?

Verimli bir çalışma için dikkatin çalışılan konu üzerinde toplanması önemlidir. İstek ve çaba gösterildiği takdirde (belirlenmiş ya da belirlenmemiş herhangi bir rahatsızlık veya psikolojik sorun yoksa) her an dikkat belli bir konu üzerinde toplanabilir.

Beyin sürekli olarak konuşmalar, sesler, hareketler, açlık, susuzluk, sıcaklık gibi uyarılara açıktır.

  • İstenmeyen uyarılara beyni kapalı tutmanın yollarından biri, iyi bir çalışma ortamını ve zamanını seçmektir.
  • Dikkati konu üzerinde toplamanın bir başka etkili yolu da not tutmaktır.

Hayal kurmak, endişelere kapılmak, aile ve arkadaş sorularına çözüm aramak; TV, müzik, telefon  posterler, yatarak çalışma, bir şeyler yemek içmek dikkati dağıtan etmenlerdir.

Tüm bu etmenler, sizin ve çocuğunuz tarafından ortadan kaldırılıp çözüme ulaştırıldığında, dikkatin çalışılan konu üzerinde yoğunlaştırılması çok daha kolay gerçekleşecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir