Anasayfa / Pedagoji / Cinsellikle İlgili Aileler Çocuklarına Nasıl Bilgi Vermeli

Cinsellikle İlgili Aileler Çocuklarına Nasıl Bilgi Vermeli

Çocuk bilgi edinmeye bazen içsel, bazen de dış uyarım nedeniyle yönelir. Çocuğun duyduğu, gördüğü şeyler,aile içindeki olaylar önemli rol oynar.Salt merak uyandırmaz,yönlendirir de.Talep geldiği zaman veya ana-babanın gereksinim duyulduğunu hissettiği  zaman verilen bilgi en uygunudur.

Çocuğun gelişim dönemine uygun bilgilendirme yapılmalıdır.

Ana-babalar, cinsellikle ilgili sorulara verdikleri yanıtların çocuk tarafından anlaşılamayacağını düşünürler. Kısa, gerçek ve net cevaplar bu tehlikeye yol açmaz.

Yetişkinin beden dili, konuşulanların içeriğinden ve kullanılan dilden daha önemlidir.

Sözel bilgi verilirken önceden hazırlanılmış düşüncesi yaratılmamalıdır.

Gebelik ve doğumla ilgili bilgilendirmede acılar ve sıkıntılar değil anne olmanın güzelliği anlatılmalıdır.

Çocuk hangi ebeveyne soru yöneltiyorsa cevabı o ebeveyn vermelidir.

Bilgi veren yetişkinle özdeşim, duygusal olgunluğu kolaylaştırdığı için kız çocuğuna annenin,erkek çocuğuna ise babanın bilgi vermesi daha doğaldır.

Kardeşlerle yaşama cinsler arasındaki farklılığın doğal bir biçimde keşfedilmesini sağlar.

Anatomik farklılıklar doğal olarak küçük yaştan itibaren açıkça belli olursa sorun yaratmaz ve özel bir bilgilendirme ihtiyacı da doğmaz. Doğrudan gözlem çocuğun kafasını karıştırmaz.

Cinsel organlar çeşitli adlandırmalar ile değil ?vajina?, ?penis? , ?testis?, ?meme? olarak öğretilmelidir.

Kız çocuk, penis yokluğu nedeniyle kaygı duyar ve bunu açığa vurur.Bundan rahatsız olmadan  ?kadınların anne olabilmeleri için böyle bir yapıya sahip olmaları gerektiği? anlatılmalıdır.

Erkek çocuğa, penise sahip olmanın bir üstünlük olmadığı yetişkinlerin bu organa odaklanmayıp doğal olarak algılamalarıyla öğretilebilir.

Çocuğun soru sormamasının nedeni daha önceki yıllarda reddedilişleri, saçma, baştan savma cevapların verilmiş olmasıdır.

Eğer eğitici anlayışlı görünmüyorsa, çocuk yeni bilgileri benimseme gücünü hissedememe tehlikesi içine girer. Suçluluk ve utanç duygusu cinsel yaşamı kaplar. Aşağılık duygusu ile bilgileri kabul etmez.

Sorulara sağlıklı cevaplar almak çocuğun ana-babasına olan güvenini destekler. Bu sağlıklı iletişim için gereklidir. Eğiticinin rolü bastırılan gizi ortaya çıkarmak değil,bilinçlenmeyi sağlamaktır.

Çocuğun ana-babasının vücudunu görmek ister.Bunu doğal olarak kabul etmek gerekir.Reddetme ve azarlama tepkileri gösterilmemelidir.Çocuk kendini suçlu  hissetmemelidir.

Hayvan yetiştirme bazı cinsel bilgilerin öğrenimini kolaylaştırır ama ebeveynin sözel desteği şarttır.

Cinsel özdeşim 3-4 yaşında başlar. 3-4 yaşından sonra cinsiyete uygun olarak giydirme ve rol beklentileri geliştirme, oyuncak seçimi, cinsel kimliğe  uygun ebeveyn ile iletişim önem kazanır.

Büyükler genellikle kendi aralarında konuşurken söz cinselliğe gelince, etrafta çocuklar varsa hemen konuyu değiştirirler. Halbuki bu durumlar çocukları bilgilendirmek için iyi bir fırsattır. Onu ortamdan uzaklaştırmadan, büyükleri dinlediğini unutmadan konuşma belli kurallar dahilinde sürdürülebilir ve ona istenilen bilgiler ulaştırabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir