Anasayfa / Aile / Cinsel Yaşam / Cinsel Yaşam Sorunları ve Nedenleri

Cinsel Yaşam Sorunları ve Nedenleri

Cinsel bozukluklar aile ve çift yaşamını olumsuz etkileyen ve sağlıklı bir çift birlikteliğine izin vermeyen temel sorunlardır. Nedir bu bozukluklar;

A. Cinsel İstek Bozukluğu

Sürekli olarak veya yineleyici bir biçimde, cinsel fantezilerin ve cinsel ilişkiye girme isteğinin az olması veya hiç olmaması durumudur. Bu yakınma kadınlarda, erkeklerden daha sıktır. Bir çok faktör cinsel istek bozukluklarının gelişiminde etkili olabilmektedir. İstek eksikliği, aynı zamanda kronik stres, bunaltı veya depresyon sonucu da olabilir.

B. Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Kadında Uyarılma Bozukluğu: Sürekli olarak veya yineleyici biçimde, cinsel uyarılmanın yeterli bir ıslanma-kabarma tepkisini sağlayamama veya cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe durumudur. Birçok psikolojik etken (örneğin bunaltı, suçluluk, korku) kadında cinsel uyarılmayı bozabilir.

Erkekte Sertleşme Bozukluğu: Yeterli bir sertleşme (ereksiyon) sağlayamama veya cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe durumudur. Erkekte sertleşme bozukluğu, organik (fiziksel), psikolojik veya her ikisinin bileşimiyle olabilir. Organik nedenleri dışlamak amaçlı yapılan tetkiklerden sonra, psikoterapi desteği verilerek psikolojik faktörler ortadan kaldırılabilir.

C. Orgazmla İlgili Bozukluklar

Kadında Orgazm Bozukluğu, Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra, orgazmın sürekli olarak veya yineleyici bir biçimde gecikmesi veya hiç olmaması durumudur. Her kadının orgazmı tetikleyen uyarıcının türü veya yoğunluğu açısından farklılıkları olabilir. Birçok psikolojik faktör, kadın orgazm bozukluğu ile ilişkili olabilir.

Erkekte Orgazm Bozukluğu, Erkeğin cinsel etkinlik sırasında, olağan bir cinsel uyarılma evresi sonrası, sürekli olarak veya yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi veya olmaması durumudur.

Erkekte Erken Boşalma, Çok az bir cinsel uyarılma ile ve kişinin istemesinden önce, vajinaya giriş öncesi, girer girmez veya hemen sonra boşalma durumudur. Diğer işlev bozuklukları gibi erken boşalma da doğrudan organik etkenlere bağlı olarak gelişmez. Psikojenik faktörler etkili olabilmektedir.

D. Cinsel Ağrı Bozuklukları

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparöni): Disparöni, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel ilişkiden önce,ilişki sırasında veya sonra görülen yineleyici veya sürekli cinsel bölge ağrısıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Ağrı gerçektir ve ilişkiyi zevksiz, dayanılmaz yapar. Ağrı, kadınların cinsel ilişkiden tamamen kaçınmasına neden olabilir.

Vajinismus: Vajinismus, vajinanın dış 1/3’ündeki kasların istemsiz kasılmasıyla penisin girişine ve cinsel ilişkiye engel olmasıdır. Bazı kadınlarda ilk cinsel ilişki sırasındaki ağrı veya ağrı beklentisinin olması vajinismusa neden olur. Cinsel terapiyle tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Tedavi kısa süreli ve davranışçı yönelimlidir.

E. Tiksinme Bozukluğu

Bir cinsel eş ile cinsel ilişki kurmaktan aşırı tiksinti duyma ve bundan tümüyle kaçınma durumudur.

F. Parafililer

Teşhircilik (Göstermecilik): Kişinin cinsel organlarını, bunu beklemeyen bir yabancıya göstermesi ile ilgili fantezilerinin, dürtülerinin ve davranışlarının olması durumudur.

Fetişizm: Kişinin canlı olmayan nesneleri kullanmakla ilgili (örneğin kadın iç çamaşırları) yoğun fantezi, dürtü ve davranışların olması. Cinsel etkinlik, fetişin kendisine karşı yönlenebilir veya fetiş, cinsel ilişkiye katılabilir.

Sürtünmecilik: Kişinin, rızası olmayan bir kişiye dokunması ve sürtünmesi ile ilgili yoğun fantezileri, dürtü ve davranışlarının olması durumudur. Davranış genelde kalabalık yerlerde meydana gelmektedir. Özellikle metro ve otobüslerde sıktır. Sürtünmecilik, genellikle kişinin tek cinsel doyum yoludur.

Çocuğa Cinsel Sevi (Pedofili): Kişinin, ergenlik dönemine girmemiş (13 yaşından ufak) çocuklarla cinsel ilişkide bulunmayla ilgili fantezilerinin, dürtülerinin ya da davranışlarının olması durumudur.

Cinsel Mazohizm: Kişinin, hakaret edilme, dövülme, bağlanma ya da başka bir biçimde ıstırap çekeceği eylem ile ilgili fantezi, dürtü ve davranışlarının olması durumudur.

Cinsel Sadizm: Kişinin, başka birinin psikolojik ya da fiziksel olarak ıstırap çekmesi eylemi ile ilgili cinsel fantezi, dürtü ve davranışlarının olması durumudur.

Transvestik Fetişizm: Karşı cinse ilgi duyan bir erkekte, aykırı bir giyim (kadın elbiselerine bürünme) ile ilgili yoğun fantezi, dürtü ve davranışların olması durumudur. Çocuklukta ve erken gençlik döneminde başlar.

Gözetlemecilik (Röntgencilik): Kişinin, bunu beklemeyen bir kişiyi çıplakken, soyunurken ya da cinsel etkinlikte bulunurken gözetleme eylemi ile ilgili fantezi, dürtü ve davranışlarının ortaya çıkması durumudur.

G. Cinsel Kimlik Bozukluğu (Transseksüelizm)

Cinsel kimlik bozuklukları, kişinin biyolojik cinsiyetinden veya cinsel rolünden devamlı bir şekilde rahatsızlık duyması ile belirlenir. Kişide karşı cinsiyetten olma isteği ve ısrarı mevcuttur.
Çocuklarda, imgesel oyunlarda sürekli olarak karşı cinsin rollerini oynamayı yeğleme, karşı cinsin alışılagelmiş oyunlarına ve eğlencelerine katılma, karşı cinsten oyun arkadaşları seçme, erkek çocukların kadınsı ya da aykırı giyim kuşamı yeğlemesi, kız çocuklarının sadece alışılagelmiş erkeksi giysiler giyme konusunda ısrarı şeklinde görülmektedir.
Ergenlerde ve erişkinlerde, bu bozukluk, diğer cinsiyette olma isteğini dile getirme, diğer cinsiyetteymiş gibi gösterme, diğer cinsiyetteymiş gibi yaşamayı ve davranılmasını isteme ya da diğer cinsiyete özgü duygularının ve tepkilerinin olduğuna dair bir inanç tarzı şeklinde görülür. Genellikle fiziksel görünümlerini değiştirmek için cerrahi girişimlerde bulunurlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınları Cinsel Yaşamdan Soğutan Erkekler Tipleri

Cinsel birliktelik çiftlerin mutluluğu için en büyük öğelerden biri olup bu birlikteliğin doğru ve sağlıklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir