Anasayfa / Aile / Cinsel Yaşam / Cinsel Yaşam Sağlığımıza İyi Geliyor

Cinsel Yaşam Sağlığımıza İyi Geliyor

Düzenli cinsel yaşamın bireyler üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Peki cinsel yaşam hayatımıza nasıl olumlu etkiler sıralamak istiyoruz.

Kilo Almayı Engelliyor

Evet, yarım saatlik bir yatak odası keyfi ile 200-250 kalori yakarak kilo verebilir,istemsiz kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kalp-damar Sağlığınızı Koruyor

Belfast Queens Üniversitesinde 1000 erkek denek üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre haftada üç veya daha fazla sex yapan erkeklerde kalp krizi risklerinin yarı yarıya azaldığı gösterilmiş.

Felç Riski Azalıyor

Yine aynı çalışmanın sonuçlarından birine göre düzenli sex ile kadın ve erkeklerin inme (felç) riskleri azalıyor.

Uykusuzluk Probleminizi Gideriyor

Cinsel ilişki sırasında salınan ve bedenin doğal morfinleri olarak bilinen endorfin salgısı ile vucud rahatlamakta ve ilişki sonrası yerini güzel bir uykuya bırakıyor.

Koku Duyusu Gelişiyor

Orgazm sırasında beynin hipofiz bölgesinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde beynin koku alma merkezi uyarılıyor ve bu şekilde düzenli seks sonrasında kişilerde koku alma duyusu gelişiyor.

Bağışıklığa İyi Geliyor

Evet, Dr. Mehmet Öze göre yılda 100 kez yapılan ilişki ile yaşlanma azalıyor, cilt güzelleşiyor.Yapılan araştırmalara göre haftada bir veya iki kez seks yapmak bağışıklık sistemi üzerinde %30 oranında arttırıcı etki yapıyor. Bu şekilde doğal olarak hastalıklara bağışık bir hale geliyorsunuz.

Ağrı Kesici

Pek çok kadın eşlerini reddetmek için kullandığı canım başım ağrıyor bahanesi artık pek işe yaramayacak.Çünkü cinsel ilişki ve orgazm olma sırasında salgılanan oksitosin hormonu sayesinde kadınlarda endorfin hormonunun yükselmesi ile birlikte ağrı kesici etki görülüyor. Bu şekilde tatmin edici bir sex, kadınlarda migren ve vaskuler (damarsal) baş ağrılarının azalmasına sebep oluyor.

Vücudu Forma Sokuyor

Sex sırasında pek çok vücud kası ve iskelet sistemi koordineli olarak çalışarak adeta yoğun bir egzersiz yapıyorlar. Bunun sonucunda düzenli seks, vucudun forma girmesini sağlıyor. Vucudunuzun esnekliği düzenli sex ile birlikte artıyor.

Kemikleri Güçlendiriyor

Seks sırasında salgılanılan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici etkileri bulunuyor.Kemikleri daha sağlam ve kuvvetli yapıyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir