Anasayfa / Genel / Cinsel Tercihiniz Gözünüzden Belli

Cinsel Tercihiniz Gözünüzden Belli

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, göz bebeğinin genişlemesi cinsel tercihleri kesin gösteren bir etken olarak bildiriliyor. İnsanlar erotik görsellere baktıklarında ve uyarıldıklarında göz bebekleri bilinç dışı açılıyor ve bu da uyarıldıklarını gösteriyor. 

Cornell Üniversitesi psikologlarından Ritch Savin-Williams,araştırma hakkında yaptığı açıklamada,göz bebeklerinin büyümesinin insanları baştan çıkaranlarla doğru orantılı olduğunu söylüyor.

Göz bebeği hikayesi çok eskilere dayandığı söyleniyor.16 yüzyılda İtalyan kadınları göz bebeklerinin kısılmasını engellemek ve kendilerine her daim cezp edici bir bakış sağlaması için Belladona adında bir bitki kullanıyorlarmış.

Savin-Williams?ın söylediklerine göre, göz bebeklerisevgilisine veya beğendikleri bir şeye baktıklarından insanların göz bebeklerinin fark edilebilir şekilde büyüyor. Bu büyüme ise nefes alma gibi istemdışı hareketlerin yürütüldüğü sinir sistemi ile alakalı.

Daha önce araştırmacılar insanların cinsel tercihlerini anlamanın yolu olarak onlara cinsel ögeler içeren materyaller gösterek ne hissettiklerinden ve genital bölgelerine olan kan akışından yararlanıyorlardı.  Erkeklerde sonuç olarak penisin büyümesi kadınlarda ise kan damarları ile vajina duvarlarına yapılan baskı artıyordu.

Savin?Williams bu yöntemlerin bazı insanların uyarılmadığı ve problemlere bağlı uyarılmadıklarından sağlıklı sonuçlar vermediğini söylüyor.

Bu nedenle Cornell Üniversitesi görevlileri Savin?Williams ve Gerulf Rieger göz bebeklerine yönelmişler. 165 erkek ve 160 kadın ayrıca gay?lerin de bulunduğu bir araştırmaya imza atmışlar.

Araştırmaya katışan gönüllülere 1 dakikalık erkek ve kadının mastürbasyon yaptıkları videolar ve doğa görüntülerinin olduğu videolar izletilmiş. Aynı zamanda gözlere ise göz bebeklerini kaydeden bir kamera sistemi kurulmuş.

Araştırmaya göre, normal erkekler kadın görsellerine, gay erkekler ise erkek görsellerine tepki vermişler. Biseksüeller ise her iki tarafa birden tepki vermişler.

Fakat konu kadınlar olduğunda sonuçlar daha karmaşık çıkmış. Lezbiyen kadınlar, kadın görsellerine, tıpkıgay erkeklerde olduğu gibi göz bebeklerinin büyümesi ile tepki vermişler. Fakat konu normal kadınlara geldiğinde farklı sonuçlar elde edilmiş. Normal kadınların erotik kadın ve erkek görsellerinde gözlerinde aynı miktarda büyüme gözlenmiş.

Savin ? Williams bunun tüm kadınların lezbiyen olduğunun anlamına gelmediğini söylüyor ve uyarıyor: ?Düşsel uyarılma ile bedenin fiziksel olarak uyarılması aynı şeyler değildir? diyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınlara Göre Çekici Erkeğin Tanımı

ABD’deki Stanford Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, kadınların beyninin, henüz çocukluk dönemlerinde bile “espriye” daha fazla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir