Anasayfa » Pedagoji » Cinsel İstismarın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Cinsel İstismarın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Çocuk psikolojisi açısından en önemli olumsuz etkilere sahip travmatik olaylardan biri de Cinsel İstismar”dır. Cinsel istismar, çocuklar üzerinde duygusal, davranışsal ve birçok psikolojik etkiye sahiptir. 

Cinsel İstismarın Çocuğun Cinsel Hayatı Üzerine Etkileri

Cinsel  istismara  uğramış  çocukta  cinsel  duygu  ve  tutumlar,  normal gelişimlerinden  sapabilir  ve  uygun  olmayan  biçimler  alabilir.Yüksek  riskli  cinsel  eylemler,  cinsel  istismara  uğramış çocuklarda sık görülmektedir.

Cinsel taciz öyküsü olan çocuklarda erken başlangıçlı cinsel yaşam, daha fazla oranda ergenlik çağında gebe kalma, birden fazla cinsel eş ve daha fazla cinsel saldırıda bulundukları da bildirilmektedir.

Sık ve devamlı cinsel oyun, cinsel olarak baştan çıkarıcı davranışlar sergilemesi,  yaşıyla  uyumsuz  cinsel  aktivite  göstermesi,  kontrolsüz mastürbasyon  ve  resim  çizimlerinde  tacizi  belirtme,  uygunsuz  cinsel davranışlar (herkesin ortasında mastürbasyon), cinsel ilişki taklidi, anüs veya vajinaya  yabancı  cisim  sokmak,  insanlara  sürtünmek,  sürekli  genital organlarıyla  oynamak  gibi,  cinsellik  veya  seks  konularına  anormal  ilgi gösterme veya tamamen ilgisiz kalma sık görülen davranışlardır.

Cinsel tacize uğrayan  bazı  çocukların  yeni  ilişkilerini  cinsellik  üzerine  kurdukları görülmektedir. Bu tarz çocuklar genellikle, yetişkin olduklarında ya çocuklara cinsel  taciz  uygulamakta  ya  da  para  kazanmak  için  cinselliklerini kullanmaktadır.

Borderline kişilik bozukluğu saptanan kişilerin %70-80?inde, çoğul kişilik bozukluğu saptananların %85-90?inde çocukluk çağı cinsel istismar öyküsü pozitif bulunmuştur. Yine cinsel istismarda bulunan kişilerin %60-95?inde öykü  pozitiftir.  Çok  küçük  çocuklar  bile  y aşadıkları önemli olayları, aradan uzun süre geçmesine karşın doğru hatırlayabilmektedir (Görker ve ark., 2000).Kişiler arası ilişki kurma ve sosyal ilişkileri sürdürebilme becerisi, cinsel istismardan olumsuz olarak etkilenmektedir (Taner ve Bahar, 2004).

Cinsel İstismarın Çocuğun Üzerindeki Davranışsal Etkiler

Cinsel tacize uğrayan çocuk mutsuzdur, davranışları uçarıdır, ya çok titiz ya da dağınıktır. Yabancılara karşı alışılmadık biçimde davranır, ya çok yakın ya da çok utangaç ve korkaktır,ya çok uslu ya da provoke edicidir.

Cinsel kötüye kullanıma uğramış erkek çocuklarda en sık görülen davranış  tepkisi,  saldırgan  davranışların  gelişimidir.  Ayrıca  dışa  vurucu davranışlar, uyku bozuklukları ve uzaklaşma davranışlarını da gösterebilirler.Kızlarda gözlenen en sık davranış tepkisi ise, aşağılık duygusu ve kendine zarar verme davranışlarıdır. Kendine zarar verici davranışlar genellikle vücudunda sigara söndürme ve bileğini kesme şeklindedir (Polat, 2000).

Cinsel İstismarın Çocuğun Üzerindeki Anksiyete Şeklindeki Etkiler

Çocukluğunda  kötüye  kullanıma uğramış yetişkinlerde anksiyete bozukluğu prevalansının yüksek olduğu saptanmıştır.

Anksiyete belirtileri; anormal bir şekilde agresif olma, korku reaksiyonu, kızgınlık, düşmanlık ve kabus görme şeklinde kendini göstermektedir. Bu belirtiler daha çok post-travmatik stres bozukluğu ile uyumlu bir klinik tablodur. Çocuk olayı canlı bir şekilde yeniden yaşamakta, gerginlik ve çabuk tepki verme gibi belirtiler göstermektedir.

Kaygı bozuklukları cinsel istismara uğrayan çocuklarda kısa süre içinde ortaya çıkabilmektedir.Uyku bozuklukları, fobiler, bedensel yakınmalar ve korku tepkileri yüksek kaygı düzeyinin kliniğe yansıması olarak gözlenmektedir. Öfke tepkileri, zayıf dürtü kontrolü,  karşı  olma,  karşı  gelme  bozukluğu  cinsel  istismara  uğrayan çocuklarda gözlenebilmektedir.

Cinsel İstismarın Çocuğun Duygusal Hayatı Üzerine Etkileri

Çocuğun cinsel istismarında, istismarla birlikte yaşanan travmatik cinsellik, ihanete uğramışlık hissi, güçsüzlük, stigmatizasyon (damgalanma) gibi üç travmatik dinamik yer alır. Bu dinamikler travmaya farklı bir yan katar,travmatik olayın  etkilerini  ağırlaştırır, çocuğun  dünyasına,  kognitif  ve emosyonel oryantasyonuna zarar verir. Travma sonrasında çocuğun benlik algısında  değişmeler, duygulanım sürecinde bozulmalar  yaşanır.Cinsel  istismara  uğrayan  çocuklarda  tekrarlayıcı, rahatsız  edici düşünceler,  olayla  ilgili  kabuslar,  uykuya  dalma  ve konsantrasyon güçlüğü (karanlık olayı çağrıştırabilir ya da kabus göreceğini düşündüğü için uyumak istemez),öfke patlamaları görülebilir.Olayı anımsatan nesnelere  karşı  yoğun  psikolojik  sıkıntı  ya  da  olayı  anımsatan  kişiler,görüntüler ve konuşmalardan kaçınmayla da karşılaşılabilir.

Cinsel İstismara Uğrayan Çocukta;

İhanet duygusu: İstismarcı çocuğun ona duyduğu güvenin sarsılmasına ve çocukta ihanete uğrama duygularının yerleşmesine neden olur.

Acizlik: Çocuk istek ve iradesi dışında cinsel amaçlı kullanıldığında ve bunu engelleyemediğin de kendini çaresiz ve aciz hissedebilir.

Damgalanma: Cinsel istismar olayına eşlik eden  kötülük, utanç, suçluluk gibi  kavramlar  zamanla çocuğun benlik algısına  karışır ve kendini  böyle algılamaya başlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir